Glcd Ekran Kaymasi Sorunu

Başlatan sensorless, 29 Mart 2011, 22:21:44

sensorless

Merhaba arkadaslar,
Elimde asagidaki linkteki 128*64 glcd var.
http://www.elektrovadi.com/128x64Grafik-LCD-PGM12864B-NS-Mavi,PR-519.html

Lcd yi genelde istedigim gibi surebiliyorum. Fakat genelde ilk acilislarda lcd nin sag ekrani bir kac piksel kaymis oluyor. Yani bir resim bastigimda sag tarafi yukariya kaymis sekilde cikiyor. İsterseniz bir resim atabilirim. Ama daha once karsilasip bu sorunu cozebilen bir arkadas varmi acaba?

Simdiden tesekkur ederim iyi calismalar.

gyb elektronik

merhabalar,
glcd kütüphanenizdeki gecikmeleri uzatmanızı tavsiye ederim.

Tagli

Z adreslemesiyle ilgili bir durum olabilir. Ben de bir kaç kez karşılaştım. Nedense bazen açılışta Z adresleri 0 olmuyor. Z adresi ekranın başlayacağı satırı ifade ediyor, yani bunu değiştirince görüntü aşağı veya yukarı kayıyor.

Peki nasıl düzeltilir? Eğer kullandığın kütüphane imkan veriyorsa iki çipin de (gerçi sende sorun sadece birinde) Z adresini 0 yap. Ben bu sorunla kütüphane yazımı sırasında karşılaştığımdan çözmem kolay olmuştu. Kütüphanede Z adresini değiştirmek için fonksiyon yoksa nasıl yapılır bilmiyorum.

Dediklerini tamamen yanlış anlamış da olabilirim. Sen yine de bir resim ekle.
Gökçe Tağlıoğlu

sensorless

Z adreslemesinden birşey anlamadım, sanırım farklı birşeyden bahsediyorsunuz. Ben monochrome GLCD'den bahsediyorum:)
Dediğiniz gibi init fonksiyonuna birazdaha gecikme ekledim. Fakat arada bir yine aynı sorunla karşılaşıyorum. Birde RESET bacağını toprağa çekip tekrar 5V yaptığımda  LCD yi çalıştıramıyorum. Elektriği kesip 10-15dk sonra çalştırınca ancak kurtarabiliyorum:)

İnit kodlarım şu şekilde;

void GLCD_Init(void)
{
	DIL;

CS1H;
	Delay(1000);
	Send2Glcd(63);
	Delay(200);
	Enable();
	CS1L;

CS2H;
	Delay(1000);
	Send2Glcd(63);
	Delay(200);
	Enable();
	CS2L;
}

http://img600.imageshack.us/i/fotora1.jpg/

Andromeda

pic ile lcd bağlantılarında sorun vardır.bendede çift çizim yapıyordu ,
chip seçme uçlarını dirençle + ya verince düzeldi.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Tagli

Öncelikle, eklemiş olduğun resim görünmüyor.

Ben de aynı GLCD'den bahsediyorum. Gerçi şimdi tekrardan datasheet'e baktım, Z ifadesi geçmiyor, demek ki başka bir dökümandan aklımda kalmış. Ama kavram yine de var. GLCD'ye veri yazmak için X ve Y adresleri gerekir. Alıştığımızın aksine, Y adresi 0'dan 64'e kadar olan sütunları (64x64'lük yarı için), X adresi ise her biri 1 byte olan 8 adet satırın adresini ifade eder. Bir de ekran başlangıç adresi vardır ki bazı kaynaklarda buna da Z adresi deniyor.

Yukarıda bahsettiklerimi bu belgenin 13. sayfasında bulabilirsin. Z adresi dediğim şey "Display Start Line" olarak geçiyor. Her nedense bazen ekran açıldığında bu 0 olmuyor ve görüntü kayıyor. Bunu 0 yapacak komutu iki çipe de gönderirsen sorunun çözüleceğini sanıyorum. Aynı sorunu ben de yaşamış ve bu şekilde çözmüştüm.

Koduna Send2Glcd(192); ifadesini eklemeyi bir dene.

[IMG]http://img683.imageshack.us/img683/9906/glcd.jpg[/img]
Gökçe Tağlıoğlu

My75

Bu tip kaymalar genelde reset ucundan kaynaklanıyor.Reset ucunu 10k ile pullup yap ve 10-47uF ekle sorun kalmaz.Ben bu sorunu çok yaşadım,şebekede oluşan ufak bir pik bile görüntü kaymasına sebeb oluyordu.Reset ucu işlemcinin reset ucu ile ortak bağlı idi,1uF olan kondansatörü 47 uF yaptım sorun ortadan kalktı.
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

sensorless

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkür ederim.
My75 dediği gibi Reset ucuna 47u bağlayınca sorunum çözüldü sanırım. İşlemci ile resette yapabiliyorum artık.
Eğer ileride sorun çıkarsa Tagli'nin yöntemini deneyeceğim.
Ekran aydınlığını pwm ile kontrol edebilirim fakat, kontrastı dijital pot olmadan nasıl kontrol edebileceğim hakkında bir fikriniz varmı?

Maxim

bu bahsi geçen reset ucu glcd nin reset ucu değilmi ?