Bu DS1820 bağlantısını anlayamadım...?

Başlatan Andromeda, 02 Nisan 2011, 15:17:23

Andromeda

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

subram

daha önce böyle bir bağlantı görmedim açıkcası çok ilginç geldi  bana. @FxDev yazdığınızı okudum ama biraz daha detay verebilir misiniz acaba? Burda Mosfet üzerinden mi besleniyor tam olarak? Data alış-verişini nasıl yapıyor? bir süre gerilim verilip sonra data okuma mı  yapılıyor vs?
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

omereliusuk

tam tersi okuma ve yazma başladığı anda mosfet kapalı diğer zamanlarda açık. entegre bilgi alış verişini mosfetten biriktirdiği enerjiyle sağlıyor. ben de böyle biliyorum.

subram

o zaman entegrenin içinde konsansatör tarzı enerji depo eden bir eleman mı var?  örneğin enerji verileceği zaman bu entegreye bildiriliyor mu? yani data gönderme gibi!  yada entegre mi bunu bildiyor MCU ya. enerji bitiyo besleme ver. aradaki iletişim nasıl oluyor. kod göndererek mi yoksa entegre data bacağında voltaj görünce anlıyormu besleme aldığını? çok soru sordum galiba :)
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

omereliusuk

yanlış hatırlamıyorsam vdd ve şase birleştiği zaman ds tek hat iletişimi ve hariçten herhangi bir bağlantı olmaksızın iletişim yapacağını anlıyor. mostan gelen enerjiyle bir birikim yapıyor ve bu enerjiyi data alış verişinde kullanıyor. datashette buna bağlı bir kod vardı ne tür iletişim yapıyorumun cevabını veriyordu tam hatırlamıyorum. yüksek sıcaklıklarda bu tür iletişimi de kullanmayın hatalı bilgi alırsınız şeklinde de bir uyarı var idi. ayrıca isis bu tür  bir simulasyonu desteklemiyor <tabi library değişmediyse veya ben çalıştıramadım>.

The Gariban

Data sheetinde :
The use of parasite power is not recommended for temperatures above 100°C since the DS18S20 may not be able to sustain communications due to the higher leakage currents that can exist at these temperatures. For applications in which such temperatures are likely, it is strongly recommended that the DS18S20 be powered by an external power supply
Yani özetle:
"100 derece Celcius dan yukarı uygulamalar için Parasize power tavsiye etmiyoruz ancak harici besleme kullanmanızı önemli derecede tavsiye ediyoruz "diyor yani Unique 1-Wire(1 kabloyla haberleşme) değişmiyor
Ayrıca bu haberleşeyi Pic Basic Pro destekliyor.
http://www.rentron.com/picbasic/PBP1-wire.htm

Andromeda

Parasite power ifadesini anlayamadım..
Parasite power elektronikte bir yöntem mi, yoksa DS1820 uygulamalarına özel bir durum mu?
Cpp parasite power kondansatörüymüş   datasheet de var ama ben konuyu anlayamıyorum
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

CLR

Merhaba,

Bilmeyen arkadaşlar için sorularınız cevabını vereyim,

Ds1820 normalde çok az akım ihtiyacı oluyor bunu karşılamak için dahili bir kondansatör içeriyor(one wire özelliği), bu kondansatörü pull-up direnci şarj ediyor ve çevrim olmadığı sıralarda bu enerji kullanılıyor. Çevrim esnasında nispeten yüksek enerji ihtiyacı olduğundanve ölçümün verimi ve kalitesi için stabil enerji olmalı, dolayısıyla IC'nin istediği akım sağlanabilmelidir. İşte bunun için böyle güçlü bir pull-up'a ihtiyaç oluyor. Aslında buna IC'yi besleme kaynağına bağlıyoruz diyebiliriz.

Şemada harici mosfet kullanımını göstermiş ama işlemcinizin port pini gerekli tüm akımı sağlıyorsa buna gerek yok, yani strong pull-up için yapmanız gereken, portu çıkış yapıp, high yapmak. Pic ile bu rahatça yapılabilir.

Knowledge and Experience are Power

Andromeda

bu durumda pic in mosfet in girişine giden ucu doğrudan
DQ ayağına bağlanacak ve sıcaklık çevrimi esnasında bu uç çıkış olacak...
devamlı çıkış kalmasının bir sakıncası var mı?

Andromeda

camby

Alıntı yapılan: elek - 02 Nisan 2011, 15:17:23
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bu şema yerine MCU çıkışındaki DQ pinini güçlendirsek direk aynı işi görmez mi  ? Farklı bir pinden mi yapmak lazım bu şekilde ?