Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

ds 1302 ile zamanli sayicilar

Başlatan meseler, 02 Nisan 2011, 15:53:30

meseler

merhabalar....
yapmis oldugum basit birsayici deresine zamanlama bolumunu eklemek istiyorum
burada amacim kesmeler disinda bu (ds 1302) entegresiyle zamanlama eklemek istiyorum...
birde bununla birlikte hafiza proglemi cikarsa nasil bir eeprom kulanabilirimki sorun cozulsun.....
slm

Andromeda

hafıza problemi derken "pic in hafızası yetmezse"  mi....?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

meseler

merhabalar...
dusunun yaptigim sayicida 256 kadar bir sayma olayi gerceklesiyor her birisi icin saat dak ve gun bilgilerini kayit etmek istersem pic in kendi hafia sinda sorun yasayacagimi dusunuyorum....birde bu ds 1302 ilk defa kulanacagim netur sorunlar cikara bilir diye merak ediyorum ..yada onereceginiz baska yontem varsa onuda kulanabilirim....
selamlar....

kardes

meseler kardeş, sen bir bilgiyi belirli periyotlarla kayır etmek mi istiyorsun?Eğer öyleyse ve periyotlar ufak ise eeprom a ihtiyacın olacak

meseler

merhabalar...
yapmak istedigim kucuk iki sayici butonla sayim yapmaktir...
a butonuna bastigim zaman hem a sayicisinin sayi degeri hemde basildigi ani tarih olarak (tam tarih)
ekrana gelecek ....B butonuna bastigimda b sayicinin degeri hemde basildigi ani tarih olarak
.....bu sayicilar 255 kadar sayacagi icin okumak istedigimden her basilisin tarihi ile birlikte okumak istiyorum...bundan dolayi eeprom gerektigini dusunuyorum....sanirim anlatmak istedigim anlasilmistir....
selamlar...

ete

Forumda genelde yeni ve beni ilgilendirenmesajlara bakarım. Kişi ne istediğini anlatabiliyor ise ilgilenirim. Değilse es geçerim. Çünki ona ne istediğini anlattırmak bazen deveye hendek atlatmaktan zor oluyor. Zaten anlatabilse direk anlatacak.
Şimdi sen ne bu sınıfa giriyorsun nede doğru anlatanlar sınıfına giriyorsun. Ortaya yarım yamala bir şeyler koymuşsun ama sanki muamma.
Bana kalırsa kafandaki şeyi buraya yansıtamıyorsun ve ben dahil kimse ne demek istediğini anlamıyoruz maalesef.
Anladığım kadar epeyce karmaşık bir sistem peşindesin ve ortada bir sürü bilinmeyen var.
Bir A sayıcısı ve B sayıcısından bahsediyorsun hepsi bumudur. Ortada kaç tane sayıcı var? belirttinmi hayır!!!.
Kaç tane buton var belirttinmi hayır ? . Kaç kere butona basılacak belli değil. Nedir sonra bu sistem ne amaçla yapılıyor. İstenen nedir ney eulaşılacak bunları belirtmen gerek.
Sen en iyisi bir devre şeması çiz ve buraya koyki ne istediğini anlayabilelim. Anlamadan yardımcı olmakda mümkün olmuyor.
Üstelik bu işin neresindesin enbaşındamı yani proje yalnızca kafandamıdır?. Yoksa bir devre şeması hazırladın programıda biraz ilerlettinmi?
Biraz detay ver anlayacağın. Kimse müneccim değil !.

Eprom konusuna gelince yalnızca 256 adet kayıt söz konusu ise;
- Saat-Dak-gün kayıdı yapılacak ise 256 x 3=768 byte lık bir kayıttan söz etmemiz gerekiyor. Bu durumda en azından 1 K lık bir eprom kullanman gerekir. Tabiiki kayıt edilecekler bu kadar ise.

Devren kritik değil ise bir I2C eprom ile birlikte DS1307 (I2C-RTC) saat entegresi kullanabilirsin. Senin iin daha uygun olur.
Hatta eprom ile RTC yi aynı data ve Clk hattına bağlayabilirsin. Böylece pinden tasarffur etmiş olursun tabiiki gerekli ise.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

meseler

merhabalar....
Ete arkadasin dedigi nokta olabilir...ama ben kisa anlatim uzayip kafayi karistirmak istemedim...yaptigim devrenin bir bolumunde iki adet butonlu A ve B devreleri var ....bunlarda sayma islemlerini devrede yer alan tek butonlarla yapilmak tadir ....diger taraftan LCD nin bulundugu bir devre var .....bunada zamanlayici devreyi baglamisim ....bilgi geldiginde normal olarak LCD de sayici devrelerinde gelen bilgileri sayacak....sonra istenildiginde LCD nin bulunan butonla toogle yaparak gelmis olan sayici bilgilerin tarihleriyle birlikte tekrardan kontrol etmek istiyorum....daha once sadece eepromlarin kulanimini yonelik orneklerim oldu ....burada amacim zamanlama bolumunu de ekleyerek bira daha gelistirmektir ....LCd de bulunan butonla devrenin ikinci bolumune girerek okuma islemi bitikten sonra yada herhangi bir butona basildiginda (A veya B devrelerindeki)tekrardan LCD devrisi normal sayici sonucunu gosteren hali alacaktir ....devresini cizmisim ve suan programiylada ugrasiyorum...sanirim anlasilmaktadir...selamlar...

subram

Alıntı yapılan: meseler - 04 Nisan 2011, 19:47:35
merhabalar....
Ete arkadasin dedigi nokta olabilir...ama ben kisa anlatim uzayip kafayi karistirmak istemedim...yaptigim devrenin bir bolumunde iki adet butonlu A ve B devreleri var ....bunlarda sayma islemlerini devrede yer alan tek butonlarla yapilmak tadir ....diger taraftan LCD nin bulundugu bir devre var .....bunada zamanlayici devreyi baglamisim ....bilgi geldiginde normal olarak LCD de sayici devrelerinde gelen bilgileri sayacak....sonra istenildiginde LCD nin bulunan butonla toogle yaparak gelmis olan sayici bilgilerin tarihleriyle birlikte tekrardan kontrol etmek istiyorum....daha once sadece eepromlarin kulanimini yonelik orneklerim oldu ....burada amacim zamanlama bolumunu de ekleyerek bira daha gelistirmektir ....LCd de bulunan butonla devrenin ikinci bolumune girerek okuma islemi bitikten sonra yada herhangi bir butona basildiginda (A veya B devrelerindeki)tekrardan LCD devrisi normal sayici sonucunu gosteren hali alacaktir ....devresini cizmisim ve suan programiylada ugrasiyorum...sanirim anlasilmaktadir...selamlar...

aramızda arkadaşın yazdığını TAM olarak anlayan varsa tercüme edebilir mi acaba? ben bişey anladığımı sanmıyorum. 

@meseler bu soruyu ciddi olarak soruyorum türkçeyi kaç yaşında öğrendin. ana diliin başka bir dil mi?
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

POWER

evet bende katılıyorum söylenene.bende pek anlayamadım olayı.keşke çizim,proğram gibi elde olanları buraya koysa idi arkadaşımız.
TB6BKG

meseler

merhabalar....
neden ansalimadini bende merak ediyorum.....hobi ve mesleki olarak ugrasdigim bu konuda kendimi gelistirmek icin bazi denemeler yapiyorum....bazen olumlu sonuclar aldigim gibi bazende takildigim konular oluyor yardimlarinizi bekliyorum......
projem genel olarak iki kisimda olusuyor
birinci bolum,,,,,
aynisinda devre iki adettir....biri A devresi digeri B devresidir....A devresinde A isimli bir buton B devresinde B isimli bir buton....bu butonlara her basildiginda bir bilgi uretmektedirler...bu devrelerin yaptigi is bundan ibarettir...bu bolumde herhangi bir sorun yasamamaktayim defalarca denedim hic bir sorun yok.....
ikinci bolum.....
bu devrede bir tane 8*2 LCD mevcuttur (gelen bilgileri ekran da aninda gormek icin ...)...Bir tane anahtar var (devrede yaptigim programda iki bolum olarak dusunuyorum onun icin...) ...devrede bir tane zamanlama icin entegre kulanmayi dusunuyorum(ds1302)gibi birinci bolumde gelen bilgilerin tarihini tam olarak ogrenmek icin......devrede bir tane eeprom kulanmak istiyorum ...(gelen bilgiler 256 a kadar olacagi icin yapacagim kayitlarda pic in hafizasi yetmeyecegini dusundugum icin .....")
sanirim bu sefer anlasilmistir......
selamlar....

kardes

Alıntı yapılan: meseler - 04 Nisan 2011, 21:24:46
merhabalar....
neden ansalimadini bende merak ediyorum.....hobi ve mesleki olarak ugrasdigim bu konuda kendimi gelistirmek icin bazi denemeler yapiyorum....bazen olumlu sonuclar aldigim gibi bazende takildigim konular oluyor yardimlarinizi bekliyorum......
projem genel olarak iki kisimda olusuyor
birinci bolum,,,,,
aynisinda devre iki adettir....biri A devresi digeri B devresidir....A devresinde A isimli bir buton B devresinde B isimli bir buton....bu butonlara her basildiginda bir bilgi uretmektedirler...bu devrelerin yaptigi is bundan ibarettir...bu bolumde herhangi bir sorun yasamamaktayim defalarca denedim hic bir sorun yok.....
ikinci bolum.....
bu devrede bir tane 8*2 LCD mevcuttur (gelen bilgileri ekran da aninda gormek icin ...)...Bir tane anahtar var (devrede yaptigim programda iki bolum olarak dusunuyorum onun icin...) ...devrede bir tane zamanlama icin entegre kulanmayi dusunuyorum(ds1302)gibi birinci bolumde gelen bilgilerin tarihini tam olarak ogrenmek icin......devrede bir tane eeprom kulanmak istiyorum ...(gelen bilgiler 256 a kadar olacagi icin yapacagim kayitlarda pic in hafizasi yetmeyecegini dusundugum icin .....")
sanirim bu sefer anlasilmistir......
selamlar....

Kardeş bilgi üretmek ne demek?Devren memleket meselelerine  çözüm mü buluyor? Nerede kullanacaksın allah aşkına söyle artık elimde ne kadar dosya varsa paylaşıcam kardeş yav bu kadar insan kafayı yedi biraz daha açık bilgi istiyolar nerede kullanacaksın ürettiğin bilgi nedir nerden topluyosun bu bilgiyi ona göre ortaya karışık çözümler verelim artık kardeş sana

POWER

bence elindeki şemayı koyarsan anlatmak istediğin  %50 anlaşılır. gerçekten çok esrarengiz anlatıyorsun.
TB6BKG

subram

senin elinde şema vs varsa paylaş yoksa burdan  sana kimse yardımcı OLAMAZ. olmaz demiyorum dikkat OLAMAZ... çok üstü kapalı konuşuyorsun yada ne anlatmak istediğini tam olarak anlatmıyorsun.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz