PIC Basic Pro ile PIC programlamaya bir giriş yapmak istiyorum

Başlatan emreboler, 14 Nisan 2011, 04:09:37

emreboler

Umarım sürekli açılan konulardan biri değildir... Eğer öyleyse şimdiden özür dilerim...
    Uzun zamandır kendimi PIC programlama alanında geliştirmek istiyorum ve uzun süre bu forumu takip ettim ve bu forumun sürekli kullanıcılarından biri olabileceğimi fark ettim :) Gerçekten emek veriyorsunuz, ne mutlu...

Ben PIC Basic Pro ile PIC programlamaya bir giriş yapmak istiyorum... Ayrı bir dünya olduğunun farkındayım Ete beyin çalışmalarını inceledim biraz zamanla ve sabırla öğrenebileceğime inanıyorum tabi ki sizlerinde yardımı çok işime gelir :)

PIC Basic Pro ve MicroCode Studio Programlarını yükledim ve bir videoda ne gördüysem yaptım proteus programında da çalıştırdım. Bunun anlamı ben PBP+MCS programlarını doğru yükleyebildim demek midir ?

Benin esas amacım yavaş yavaş PIC'li projelere geçebilmek bunun içinde sizlerin yardımına ihtiyacım olacaktır... Bu PIC dünyasında yeniyim acaba nasıl başlamalıyım hemen bir entegre almalı mıyım yoksa şimdilik sadece Basic diline çalışsam yeterli mi ?

Ek olarak bilmediğim şeyleri bu başlık altında sorsam bir sorun olur mu ?

Bu arada gecenin bu saatinde burada olmak bu programı araştırırken ne kadar daldığımın bir göstergesidir :)
Alttan 1 dersi kalan Vatan Hainidir...

ete

Hemen gidip bir pic entegresi alman gerekmiyor. Önce ufak ufak alıştırmalar yapmanda yarar var.
Derslerimdeki başlangıç projelerini ve onlara benzer kendi kafanda oluşturacağın başka değişik projeleri yapmaya ve çalışmanda yarar var. Programlama ayrı bir konu devre tasarımı ve yapma ayrı bir konudur. İkisi paralel gidecek bir bilgi birikimi aslında . Şayet eksik ise önce digital elektronik konusundaki bilgilerini pekiştirmenide bu arada öneriyorum.  BU konuda işi zamanın akışınada bırakabilirsin. Böylece yeri geldikçe de öğrenme imkanın olabilir.
Kısaca iyi bir programcı olabilmen için aynı zamanda digital ve analog elektronik konularınıda iyi bilmen gerekiyor. Ama gözünde büyütme sakın. Çok da zor konular değil. Sana yetecek olan tabiiki başlangıç aşamasında fazla bir bilgi değildir. Derslerde bu hususlara değinmiş idim.

Sıkıştığın yerde yardım isteyebilirsin tabiiki. Unutma programcılıkta birde pic özelliklerini bilme konusu vardır. Data sheet incelemeyi alışkanlık haline getirmelisin. Sıkışınca hemen oraya başvur. İstediğin bilgiye ulaşamaz isen burada sorabilirsin.

Bu arada program yazıp derleyip onu isis de çalıştırmış isen kurulumların doğru demektir.

Kolay Gelsin.
Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

emreboler

İlginiz için teşekkürler...

Zaten biraz işin içine girince devre hakkında eksik olduğum konuların farkına vardım. Yaklaşık 5 ay gibi boş bir zamanım var bu dönemde umarım iki alanda da kendimi geliştirebilirim. Dijital elektronik üzerine biraz çalışıp daha sonra paralel devam etmem daha mantıklı görünüyor.

Bu arada forum sitelerine üye olup bilgi alıp giden biri değilim ama şu anda buradaki çoğu kişiye birşey katabileceğimi düşünmüyorum foruma fayda için yapabileceğim bir şey varsa söyleyebilirsiniz.

Saygılarımla...
Alttan 1 dersi kalan Vatan Hainidir...