bitirme projem var ama yazılım da pek iyi degilim yardımcı olurmusunuz

Başlatan kırklareliMekatronik, 23 Nisan 2011, 14:38:36

kırklareliMekatronik

Büyüklerim bu son senem sera otomasyonu üzerinde çalışıyorm projem de ısıyı algılamak icin DS18b20 entegresi  kullanıyorum ds18b20 ile ilgili bir çok projeler internette yayınlanmış ama  benim istediğim gibi degil benim projede 10 derece altına düşünce PIC in 1 tane cıkısını aktif yapmasını istiyorm taki 10 derece üstüne çıkana kadar sıcaklık 10 derece üstüne çıktığında PIC ın o 1 çıkışını 0 a çeviren program hakkında yardımcı olabilirmisiniz 

fatihkuzucu

Projen bir seyler ögrenmen için verilmiş. En önemlisi nasıl program yazılır meselesi. Ödevin çok çok basit bir algoritması var. Yardım dilenme kod verin diye. Hangi dilde kod yazacagına karar verip o dili ögrenmeye calıs. 10 günde rahatlıkla bu ödevi yapabilecek kadar ögrenirsin.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

kırklareliMekatronik

yardım istemem deki amaç sıkıntı yaşadıgım yerler var o yüzden bütün gerisini ben tasarladım sadece komutlarda sorun yaşıyorm destekk istiyorm o yüzden
ve zamanım kısıtlı.

Erol YILMAZ

sicaklik değişkenine aldın sıcaklığı...

if(sicaklik<10.0) RB.4 = 1;
else                   RB.4 = 0;

yani sıcaklık düşük ise ısıtıcıyı aç, değilse kapat.   
NOT: Bu kodu kendi yazdığın derleyiciye göre değiştirmen gerekebilir.

X-Fi

veya bu şekilde nasıl kullanmak istediğine bağlı.

if(sicaklik<10.0) RB.4 = 1;
if(sicaklik>20.0) RB.4 = 0;
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Ruzgarbey

mrehaba. hangi dilde yardım istiyorsun vetakıldığın yerler neresidir?  projen arkadaşımızında yazdığı gibi çok basit bir proje. başlangıç için PicBasic dilini yapmanı öneririm. Ete hocamızın ve diğer arkadaşlarımızın DS18B20 üzerine yazdığı bir çok örnek var. projeni 12f675 ilede yapabilirsin. sana sadece 2 adet pin gerekli. örnek algoritma PBP dilinde:

Basla:
Gosub SensorOku
if ISI <10 Then 
High Pin
Goto Basla
Else
Low Pin
Endif

SensorOku Alt Programını forum içinde ararsan bulursun.kolay gelsin
Hayatta En Hakiki Mürşid İlimdir. M.K. ATATÜRK

kırklareliMekatronik

rahatsız ettim sizleride ama proje canımı sıktı çünkü hocamız bi sabit birşey istemedi sürekli eklettirdi bende bunaldım projemde sulama yaptıracağım okyanus su pompası 12 v  ile çalışıyor role iile kontrol edilir ve sıcak hava onun icinde fön e benzer bir sistem ile sıcak havayı seranın içine hortumlar vasıtasıyla sıcak hava üfleyecek hava  20 dereceyi gecincede fan devreye girip ortamı havalandırarak hava sürkilasyonu yaptırmamız lazim ve toprak  kuruyunca da su pompasını devreye sokarak topragı su damlama sistemi ile ıslatacak. sulamada sorun yok 2 çiviyi topraga batırarak 1 cm aralıkta elektriksel direnci kullanarak bunu karşılaştırıcı opamp devresiyle pic e aktardım mesela 700 ohm e kadar sulama yap topragın 700 ohm drencinde istedigimiz degerde su ıslanmış hali 700 ohm a gelene kadar 5 volt cıkıs vriyor opamp 700 ohm altına düşünce de 2 volt veriyor yani 1 0 bunun yazılım olarak hocamız benden menü kullanacaksın dedi bu alanda böyle birşey yapmadıqım için yazılım olarak zorlanacagım ki artık yardım almam gerek mesela sıcaklık degeri 10 derece de olmalı 10 derece altına inmemeli ve bu 10 dereceyi menüden ayarlamam gerek Fanı ısıtıcıyı sulamayı ayrietten manuel olarak menüden çalıştırmam gerek bunun hakkında yardımcı olabilirmisiniz.

Ruzgarbey

değerli öğrenci arkadaşım sana yardımcı olmak isteriz ama bize hangi dilde program yazdığını söylemiyorsun.ve bugünekadar yazdıklarını buraya ekleki sana gerekli düzeltmeler için yardımcı olalım.kolay gelsin
Hayatta En Hakiki Mürşid İlimdir. M.K. ATATÜRK

kırklareliMekatronik

micro basic  pro kullanıyorm veya microcode studio da yazılım olursa daha ii olur cünkü yazılım da emek vermek lazim belli sene daha bilmedigim kodlar la baska arkadaslar yapmıs anlayamadım o yüzden yardım istiyorm