Aluminyum parcalar uzerinde lehim vs islemleri

Başlatan bunalmis, 08 Mayıs 2011, 12:43:04

z

Asagidaki videodaki olaylar inanilmaz. Aluminyumla ugrasanlar muhakkak izleyin. Aluminyumla, bakirla oynar gibi oynuyorlar.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

FUNKY

metal işçiliğinden iyi anlayan biri olarak  zevkle izledim    diş yenileme    çok güzel bir sistem.

bunalmis hocam  hatırlıyacağınızı sanıyorum yıllar önce Türkçe  elektor dergisinde aluminyuma nasııl lehim yapılır diye bir yazı vardı  orada  aluminyuma  bakır tel lehimlemek için gres yağının içerisinde   oksijenden  yalıtıp  yapılmasını yazıyordu  ama birtürlü yapamadım .. :)

z

Aluminyum lehim ve lehimleme tozu aldim ancak yeterince guclu isiticim olmadigindan yaptigim denemeler kotu oldu.

Yanliz aluminyum malzeme yuksek isiya maruz kaldiginda daha sonra sogusa bile kasar peyniri gibi yumusuyor. Videoda bu durum olusmuyor bu kismi anlamadim.

Mucit23

Ben o yöntemi denedşm. Tecrübe kazanmak biraz zaman alıyor. Ben yaptım alimümyuma lehim tutturmayı başardım. İşin mantığı lehim esnasında lehimlenecek yüzeyi oksijenden yalıtmak. Bunun için gres yağı kullanıyorlar.

z

Gres yontemini bende kullandim cok tatmin edici olmasa da sonuc aldim. Burda bahsettigim iki aluminyum malzemeyi birbirine lehimleme ilgili. Artik piyasada gerekli malzemeler var.
Asil para ozel toza gidiyor ve 1kg lik kutularda satiliyor.

Mini Cnc de bazi aluminyum parcalari vidayla degilde lehimle birlestirirsem nasil olur diye yola ciktim fakat yuksek gucte isitici alip sonuna kadar gitmedim.

Mucit23

bendede aynı şekilde ısıtma sorunu olmuştu. Ben ufak gazlı havya kullandım. Ancak ısıtabildim :D