Keil'da Debug işlemi

Başlatan yamak, 22 Mayıs 2011, 11:24:40

yamak

Arkadaşlar bende keil mcb1700 kiti var.Üzerinde lpc1768 işlemci var.Ben bu kiti keil ile kullanıyom ve keil üzerinden usb portu aracılığıyla programı direkt olarak çipe yüklüyorum. Şimdi sorum şu olacak.Keil da debug işlemi yaptığımda jtag ile yapılıyormuş gibi registerların değerleri çipin içinden mi geliyo yoksa keil yazdığım programa göre mi bu register ların değerini belirleyip bana gösteriyo?

z

Eger simulasyon modunu sectiysen (bu durumda karti takmana gerek yok), register icerikleri yazmis oldugun programa gore PC tarafindan belirleniyor.

Eger kart ile calisiyor ve emulasyon modunu sectiysen bu kez register degerleri, jtag uzerinden cipin icinden geliyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fryrmnd

Peki farkı ne oluyor bunalmış hocam.

z

Simülasyon yapacaksan işlemci + jtag kartına sahip olmak zorunda değilsin.
Emülasyon yapacaksan işlemci kartın da olacak jtag kartında.

Farkı adı üstünde PC Arm işlemcisini simüle ediyor. Fakat bu modda programında ARM çevre birimlerini kullanmaman gerekir. PC bunların simülasyonunu yapmıyor.

fryrmnd

Hocam teşekkürler. Tahmin edeceğiniz gibi arm olayına bir kit alarak yeni bakmaya başladım. Foruma, keil e felan bakıyorum. Yazdığınız cevap şimdi mesela çevre birimlerini(mesala spi) kullanan bir kod yazdığımızda bunu programda peripherals kısmından debug edemeyecekmiyiz anlamına mı geliyor.

z

SPI vs işlerini simülasyonda yapamayacaksın ama işlemcine jtag cihazı bağlayıp emülasyonda yapabileceksin.
(En azından uvision 4.14 de böyle)

Emülasyon seçeneği için;

Öncelikle Soldaki proje menüsünde en tepede Target1 i seç. Mousla tek tık.

Ardından;

Project - Option for Taget Target1 den
Debug menüsüne gelirsen

Solda simülasyon, sağda da Jtag seçeneğini göreceksin.

Sen sağda use'u seç ve sağındaki seçeneklerden jtag kartını bulup seçeceksin.

fryrmnd

Hocam ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Henüz jtag kartım yok ama yazdıklarınızı not ediyorum.

cyhn41

simülasyonda
*** error 65: access violation at 0x40021000 : no 'read' permission
hatası veriyor ne olduğunu anlamadım. yardımcı olabilir misiniz?