cssde timer modülleri

Başlatan oduncu, 12 Haziran 2011, 00:33:01

oduncu

slm arkadaslar pik 16f877 ile yapılan bır uygulamada bu timer0 dakı kesme frekansı(tasma suresı) kodda yazılan herbır artısa esıt değil midir?(örneğn eger benım kesım frekansım 0.15 msn ise eğer kesme de i diye birer birer artan bir  artıs yapmıssam bu her bır artıs 0.15 e esit olmak zorunda değıl mıdır) cevaplayabılırsenız sevınırım

Tagli

Her 0.15 ms'de bir kesme geliyorsa, kesme içinde i++; gibi bir ifade varsa, her kesmede olması gerektiği gibi bu değer 1 artar. Bu durumda her bir artış 0.15 olmaz, 1 olur. Yani 15 ms sonra i == 100 olur, 1.5 saniye sonra da 10000 olur, tabi bu sayıyı tutabilecek bir türse, int gibi.
Gökçe Tağlıoğlu

oduncu

tm bende o sekılde bılıyorum fakat proteus uygulamasına gectığımde orneğın 16f877 ile bir  led olan bır devrede ben timero kulanarak lambayı yakmak ıstıyorum yanı bu benım kesmem ve ben  ccs ayarlarndan herbır tasma suresını 1 msn (Fosc=4000000,crystal osc<=4mhz,presca değeri=4)ayarladm ve i diye artarak gıden bır değisken  koydum bu devreye ben bu lambayı 1 sn sonra yakmak ıstıyorum bundan dolayı da i değerini de 1000 yapmak zorundayım  fakat proteusu calıstırdıımda lamba  1.sn de yanmıyo  cok farklı bır surede yanıyo acaba proteus ayarlarını mı yanlıs yapıyorum ayarların nasıl yapıldını yazabılır mısınız simdiden tesekkurler

Tagli

Proteus'u neredeyse hiç bilmiyorum. Ancak bildiğim kadarıyla her zaman gerçek zamanlı çalışamıyor. Aşağıda bir yerde gerçekte geçen süreyi yazıyordu diye hatırlıyorum. 1 saniye geçip geçmediğini oradan kontrol et.

Yine olmazsa devreyi fiziksel olarak kurarak dene. En kesin sonuca bu şekilde ulaşırsın.
Gökçe Tağlıoğlu

oduncu

asağıda bıryer dedığınız neresı

Tagli

Google'da arayınca bu resmi buldum. Yanılmıyorsam aşağıda ortada, "CPU Load" yazan yerin hemen solundaki sayaç. ANIMATING : 00.00.05 yazan yer. Emin değilim ama.

Gökçe Tağlıoğlu

oduncu