şekilde h-bridge topragı ile normal toprak ayrılmıs. bunun yararı nedir?

Başlatan zamzam23, 21 Haziran 2011, 14:19:31

zamzam23

4K7 ile ayrılmıs topraklar. bunun faydası nedir. köprü ile motor suren herkes boyle mı yapmalı?

VFR

Dijital ve analog devrelerin toprakları ayrı yapılır. Analog devrelerde çok parazit olduğu için dijital devreleri etkilememesi için Analog Ground ve Digital Ground olmak üzere ikiye ayrılır. Bu iki ground tek bi noktada birleştirilir diye okumuştum bir yerde.

Tagli

Alıntı yapılan: healme - 21 Haziran 2011, 15:38:12
Analog devrelerde çok parazit olduğu için
Benim aklımda tam tersi kalmış. Özellikle clock sinyali olan yerlerde 0 - 5 volt arasındaki sürekli değişim parazite sebep oluyordu diye hatırlıyorum. Öte yandan, maalesef konu hakkında deneyimim yok.
Gökçe Tağlıoğlu

z

En büyük gürültü güç katında (motor sürücü vs) oluşur.
Bunu digital devreler izler. (İşlemci ve bunu bağlı olduğu birimler.)
En az gürültü de analog devreler tarafından üretilir.

Gürültüden etkilenme en fazla analog devrelerde, sonra digital en son da güç katında oluşur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bayelektronik

yaptığım frekans konvertoru çalışmasında güç hattının şasesi ile dijital hattın şasesini birleştime olayını ayrı yollar vasıtası ile yapmıştım şöyle ki:

220 yi 12 volta düşürüp koprü ile doğrultup koprunun çıkışından şaseleri 3 parçaya ayırdım.birinden 5 volt devresine,birinden 12 volt devresine (mosfet sürücüler için) diğerini de 400 volt mosfet besleme şasesi ile birleştirdim.bu şekilde sorunsuz çalıştı.
normalde şaseler birleşik olmasına rağmen birleşme noktası direk kopru diyotun dibinden yapıldığı için oluşan parazitler diğer dijital kısmı etkilemedi diye düşünüyorum.

z

Alıntı yapılan: zamzam23 - 21 Haziran 2011, 14:19:31
4K7 ile ayrılmıs topraklar. bunun faydası nedir. köprü ile motor suren herkes boyle mı yapmalı?
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Semayi cizen sacmalamis gibi geldi. Buradaki 1K gate devresine bile seri gelir. Semanin orjinal sitesi neresidir?

Zaten sag taraftaki Moslarin surucu ile baglantisinda da problem var.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tyildizak

Alıntı yapılan: bunalmis - 05 Eylül 2011, 22:52:41

Zaten sag taraftaki Moslarin surucu ile baglantisinda da problem var.

Alttaki ir2104'ün high-out ve low-out'unu karıştırmışlar. Sağ üstteki mos kısa sürede yanar.

Ayrıca, bu şekilde ground referanslarının 4k7 ile ayrılması bana pek doğru gelmedi.