kıyılmış ac akım hesabı ?

Başlatan ilhan_mkp, 26 Haziran 2011, 15:51:17

Klein

Hesaplamalarda bir hata yok.  Hesaplama sonucu 150 çıkıyorsa RMS 150 dir.  Bu başlıktaki linearizasyon tartışmalarının başlamasının sebebi de bu değil miydi zaten?

ilhan_mkp

Alıntı yapılan: Klein - 02 Aralık 2011, 12:25:38
Hesaplamalarda bir hata yok.  Hesaplama sonucu 150 çıkıyorsa RMS 150 dir.  Bu başlıktaki linearizasyon tartışmalarının başlamasının sebebi de bu değil miydi zaten?

evet hocam tartışmanın başlama sebebi bu ama 90dereceye kadar olan bölge 1.bölgemiz 90,180 aralığı ikinci bölge iki bölgede aynı gerilim değerleri var sin(30)=sin(150) durum böyle olunca bölme oranımı 180 de bırakıp 90 örnek alnca 90 da rms 110v çıkması gerekir 110v yi 66 dercede görüyorum eğer çıkmıyorsa bunun sebeni baa bir örnekle açıklarmınız

Klein

RMS hesaplama yönteminde mi hata olduğunu düşünüyorsun? kodda mı hata olduğunu düşünüyorsun?

RMS hesaplama yönteminde olduğunu düşünüyorsan , düşünme. Anlık değerlerin karesinin ortalamasının kerekökü. Orada hata yok.
Eğer dalgamız 180 dereceden 90 dereceye düşünce efektif değerimiz de yarı yarıya azalsaydı, zaten RMS hesaplamaya gerek yoktu. Aritmetik ortalama almak yeterdi.  Ama neden böyle oluyor , bunu matematiksel olarak aç dersen , matematik konusunda çokdaha iyi arkadaşlar var.  Sanırım güzel bir açıklama yaparlar.

Eğer RMS hesaplama yöntemi ile ilgili kuşkun yok , hesaplamanın hatalı olduğunu düşünüyorsan , yine düşünme.
Çünkü aldığımız ortalama aritmetik ortalama değil.
örn.
değerlerimiz 1 , 2 , 3, 4 ve 5 olsun. bunların aritmetik ortalaması 3. karelerinin ortalaması  (1+4+9+16+25)/5 = 11 karekökü = 3,31 Gördüğün gibi RMS değeri aritmetik ortalamadan yüksek.

ilhan_mkp

klein hocam cevabınız için çok teşekkürler bu gün üşenmedim denedim dediğiniz gibi formüller doğru konuyu iyice öğrenmek adına bir sorum daha olacak.

yükümüz dış etkenlerden hiç etkilenmiyor diyelim 180 derecenin tamamını yükümüze uygulayınca 10a akım geçse
bu formüle göre pratikte 66 derecede 5a geçmesi gerekir geçermi ?

yoksa 90 derecedemi 5a geçer

en yakın zamanda uygulamalı deneme yapacağım

konu ilk halinden baya bi saptı ama kıyılmış sinyallerin ölçümü ve işlenmesi adına çok öğretici oldu

Klein

RMS geriliminin yarı yarıya olduğu 66 derecede 5A geçmesi gerekir.
Şöyle örnekleyelim:

örneklediğimiz greilim değerleri :
1,2,3,4,5 V yükümüz 1R
RMS gerilimimiz sqr((1+4+9+16+25 )/5) = 3,316 V
Yük akımımız  I=E/R = 3,316/1 = 3,316A

Yükümüz 1R olduğuna göre Gerilim yerine akım örnekleseydik gerilimle aynı değerleri bulacaktık. Bunların RMS değerini hesapladığımızda bulacağımız sonuç yine aynı olacaktı.

ilhan_mkp

klein hocam bu gün çıkışı 15v olan bir trafoyu 66 derecede sürdüm sonuç 7,5v

konuyu çok iyi anladım.

değerli yorumlarını esirgemeyen tüm ustalarıma çok çok teşekkür edrim.

Erol YILMAZ

Buna benzer bir konu ile uğraşıyordum,
Çok faydalı bir başlık old. için canlandırmak istedim.
İlgili arkadaşlara teşekkürler,

@İlhan
Proje nasıl oldu bu arada ?

ilhan_mkp

hocam asıl projeyi iş yerindeki mühendis arkadaşlar bitirdi.
bende bir arkadaşım için güneşin doğuşu ve batışını taklit eden bir devre yaptım bu konudaki paylaşımlardan faydalanıp kullandım (egomu tatmin etmek için aslında gerek yoktu)
sizin uğraştığınız sistem neydi birazaçarsanız konu hortlar bizde bişiler öğreniriz