Pic giriş sinyalının çıkışta PWM olarak ayarlanması

Başlatan nazima, 14 Temmuz 2011, 14:08:04

nazima

Merhaba

Elimde frekans aralığı 100 hz ile 300 Hz arasında değişen kare dalga sinyal var.Bu sinyali 16f628 kullanarak pic 'in girişine bağlamak istiyorum. başka bir pinden ise aynı sinyalin  frekansını değiştirmeden sadece Duty cycle değişikliği yaparak çıkış yapmak istiyorum

Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz.?
Teşekkürler..
Cevabın bir parçası değilsen,sorunun bir parçasısın demektir..  Rafi Eitan

Tagli

Giriş sinyalinin sadece frekans değeri kullanılıp iş zamanı ihmal mi edilecek? Eğer böyle ise giriş sinyalinin yükselen (veya düşen) kenarlarına bakılarak frekansı belirlenebilir. Bu değer ile PIC'in dahili PWM modülünün çalışma frekansını belirleyen PR2 register'ı uygun şekilde güncellenir (ve gerekiyorsa timer2 prescaler değeri de). Daha sonra da istenilen iş zamanı değeri hesaplanarak ilgili register'a yazılır ve çıkış elde edilir.
Gökçe Tağlıoğlu

nazima

Merhaba

doğrudur giriş sinyalının sadece frekans değeri kullanılacak fakat çıkışın giriş ile aynı fazda olması gerekiyor.

PWM modülü kullanılarak giriş çıkış dalga sekronizasyonu sağlanabilirmi.?

Teşekkürler..

Tagli

Emin değilim ama belki giriş sinyalindeki kenar değişimine duyarlı bir kesme ile timer2'ye müdahale edilerek yapılabilir. Bu da ya sıfırlama, ya da PR2'dekine yakın bir değer vererek taşmasını sağlama ile yapılabilir. Ancak bu mümkünse bile karmaşık bir işlem olacağına şüphe yok. Ayrıcai PicBasic Pro, kesmeler söz konusu olduğunda sabıkalı bir dil. Ben bu işin bu dille rahat yapılabileceğine inanmıyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

Klein

PWM frekansını  giriş belirleyecek. Peki PWM Duty-Cycle oranını ne belirleyecek?

nazima

PWM Duty-Cycle oranını    ADC  girişinden okunan değere göre ayarlamak istiyorum