Pic ile işlemcinin eepromunu okutmak nasıl?

Başlatan coco, 12 Ağustos 2011, 22:37:34

coco

Pic Basic ile harici eepromu Pic ile okutup başka bir eeproma  yazmak mümkün.Herhangi bir işlemcinin dahili eepromunu Pic ile okuyup harici bir eeproma yazmak mümkünmüdür?

Klein

STM8 serisinde programlama modunda EEPROm'a veri yazılıp okunabiliyor.

coco

Klein

Yeni nesil birçok denetleyicide bootloader kodu var. denetleyiciyi programlama moduna aldığınızda flash ve eeprom bootloader aracılığı ile kulanıcının müdahalesine açık hale gelir. Eğer denetleyici içerisindeki bootloader kodu eeprom'a veri yazma işlemini destekliyorsa , aynen flash belleğe programı atar gibi eeproma da veri atılabilir. Ama bunun için bootloaderin bu işlemi desteklemesi gerekir.
STM8 serisinde bu destek var. Programı çipe gömmek için kullanılan flasher programı , code , eeprom ve config bölümlerine ayrı ayrı erişime izin veriyor.
Ama program kullanmadan , kendi yazdığınız bir programla bunu yapmayı denediniz mi derseniz? Denemedim!
Ama program bunu yapıyosa , bootloader bu desteği veriyor demektir. Bunun için Bootloader ile nasıl iletişim kurulacağını , yüklemek için gerekli algoritmayı içeren bilgiler üreticinin sitesinde bulunabilir.

fatihkuzucu

coco
Koruması olan bir çipin içinden düşündüğün yöntemle programların alınması mümkün değildir.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

coco

Korumayla ilgili birşey yazmamıştım.Sadece nasıl yapılabilir diye sormuştum.