dijital güç kaynağı.

Başlatan Erkan Gench, 15 Haziran 2004, 02:13:50

ete

pilot007,

Aynı sorun bir başka arkadaşta da meydana gelmiş. Bunun sebebi sanırım transistörlerin farkından yada 0,22 ohm luk direnclerin değer farklılığından olabilir. Transistör adedini 3 den aşağı yapmamak lazım. Bu devre mükmmel ayar ve regülasyon imkanı sunuyor tek dezavantajı güç kaynağnın sürücü transistörlerinin ısınması. Bu kısıma bir çare bulabilirsek üzerine güç kaynağı tanımıyacağım.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

pilot007

Hocam TIP142 transistörlerini komple değiştirdim.yüke bağladığımda 500mA i gördüğünde yanıyor .tekrar değiştirdim ama bu sefer farklı marka tip142 kullandım ama çok fazla ısınıyor hepside büyük soğutucuyada bağlı ,fikir verirseniz sevinirim acaba kullandığım transistörlerin hepsidemi sahte,olabilirmi
?
Sende bir yumurta var, bende bir yumurta var.  Ben yumurtamı sana verdim, sen yumurtanı bana verdin.  Sende bir yumurta var, bende bir yumurta var.  Ama,  Sende bir bilgi var, bende bir bilgi var.  Ben bilgimi sana verdim.Sen bilgini bana verdin. Bende iki bilgi var, sende iki bilgi var.

ete

500 ma de transistörlerin yanması normal değil.
Bir sorun olabilir devrede. İyice kontrol et. TIP 142 lerin korum tansistörlerine de bak. Onların yerine BC547 de kullanabilirsin.

Başka da bir şey önerecek durumda değilim.
Bende de 3 transistör bağlı ve neredeyse 7 amperi rahat alıyorum. Isınıyor tabiiki ama öyle 2-3 amper hiç sorun olmuyor.

Ete

pilot007

Sonunda emeğim boşa gitmedi cihaz sorunsuz çalışıyor,problem tip142 transistörlermiş malesef bendekiler patatesmiş,orjinalleri buldum şu an sorun yok, ayrıca baskı devrelerini ben aresde kendim bazı değişiklikler yaparak çizdim,birde fan ekledim ısı kontrollü,işlem tamam :)
Sende bir yumurta var, bende bir yumurta var.  Ben yumurtamı sana verdim, sen yumurtanı bana verdin.  Sende bir yumurta var, bende bir yumurta var.  Ama,  Sende bir bilgi var, bende bir bilgi var.  Ben bilgimi sana verdim.Sen bilgini bana verdin. Bende iki bilgi var, sende iki bilgi var.

ete

Baskılı devreleri görmek isterim

Ete

askuzucu

Merhaba;
En  sonunda ben de emektar güç kaynağımı değiştirmeye karar verdim.Ama yaho grup tan dosyaları indiremiyorum.elinde bulunan arkadaşlar bu dosyaları daha kolay ulaşma imkanı olan bir yere gönderebilir mi acaba?

pilot007

Kutu çok süper oldu ama resimlerini yükleyemedim en kısa zamanda onlarıda yükleyeceğim.Baskı devrelerin tamamını yükledim.Herkeze kolay gelsin..

http://rapidshare.com/files/83251166/power.rar.html

askuzucu

merhabalar;
en sonunda devreyi yaparak çalıştırdım.lm358 lere göre eaqle 4.03 ile yeni baskı devre çizdim.Bu ara<da bazı modifikasyonlar da yaptım; T1,D1,D2,R3,R4 etrafında kurulu 10,5 ma sabit akım kaynağını bir adet lm317 ve 120 ohm luk dirençle yapılmış sabit akım kaynağı ile değiştirdim.LM358 ler max 32 voltluk olduğundan bunun beslemesini de zener yerine lm317 kullanarak yaptım.yardımcı  gerilim kaynağının doğrultucusunu ise yarım dalga yerine köprü diyotla tam dalga doğrultucuya çevirdim.
sonuç itibarı ile iyi çalışan küçük bir devre oldu.

buda yerleşim,baskı devre pdfleri ile eagle dosyası.
http://www.dosya.cc/guc_kaynagi.rar.html

askuzucu

pic'in anolog girişlerine giden köprüleri kullanmayın, onların yerine 22 K'lık dirençler takın.lm358 ler yanarsa pic'in anolog girişlerini yakıyor.Deneme ile sabit...

z

Alıntı yapılan: "ete"... tek kusuru ayarların geç değişmesi. Bu hassasiyeti artırıyor ancak voltajı artırmak için (diyelimki 5 volt seviyesinden 15-18V seviyesine gelmek için)  8-10 tur attırmanız gerekiyor. Bunu sorun olarak görmüyorum. Zira bu süreyi kısaltırsam bu seferde hassasiyet azalıyor. Bu hali ile yinede buton kullanımından daha uygun geliyor bana. Zaten bu sorunuda aşmanın bir yolu var aslında tur başına daha fazla pals üreten encoder kullanmak tabiiki.....

Daha  ekonomik bir cozum var.

Encoderdan gelen pulslarin surelerine bak. Sureler uzunmu? (Encoder yavas yavas mi donuyor)

Yavas donuyorsa voltaj artimini kucuk tut.
Hizli donuyorsa voltaj artimini buyuk adimlarla yap.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

askuzucu

devreyi osilaskopa bağlayıp gürültüye baktım.
25 voltta iken gürültü en fazla durumda ve epey gürültülü çalışıyor.tepeden tepeye 50 mv kadar.çıkışa kondansator bağlanırsa gürültü kesiliyor,ama yüke binince tekrar çıkıyor...
devreyi tasarlayan kanadalı arkadaş gürültü konusunda malesef haklı imiş, ama anlatılanlara bakılırsa gürültünün kaynağını farklı yerlerde aramış.zira devreye yansıyan gürültü PWM nin kendi gürültüsü.Devreyi yapmadan önce de bu yönde endişelerim vardı.PLL devrelerinin loop filtrelerinden deneyimliyim.Gürültü çok düzeltilebilir gibi de durmuyor.artık böyle kullanacagım.bu devrenin tek bir eksiği var.R-2R merdivenleri ile yapılması gereken DAC'lar PWM ile yapılmış.DEvre sadeleşmiş ama kalite düşmüş.ilerde aynı devreyi 877 ve R-2R merdiveni ile yenilemeyi düşünüyorum.

sezgin05

Ben bu devreyi Lineer çıkışa sahip olduğu için yapmadım.Ama naçizane bazı önerilerim var.Özellikle pic çıkışı PWM olmasına rağmen güç katı klasik lineer voltaj regülatörüne dönüştürülmüş.Malum bu sistemde çıkışların ısınması normaldir. Bunun yerine pic çıkışı PWM sinyali güçlendirilse ve çıkışta TIP serisi switch transistörlerle yada MOSFETlerle sürülerek kıyılsa ve sonundada Endüktif filtre ile düzeltilse daha verimli olmazmı acaba?

askuzucu

daha önce swich mode yapıp kullandım, ama ben rf ile uğraştığım için lineer tercih ediyorum.
swich mode çok gürültü üreterek alıcıları sağırlaştırıyor.bir takım önlemlerle durum düzeltilebiliyor, ama gerekte yok bence.
switch mode güç kaynaklarını yüksek güç gerektiren uygulamalarda severek kullanıyorum.Ama bu tip bir cihazı da swich mode olarak yapmamak gerekir diye düşünüyorum.

sust

Ben devreyi incelemek istiyyorum ama dosyaları yahoo gruptan indiremiyorum. Elinde olan varsa rapid e veya herhangi bir eyere atabilir mi dosyaları?
SAYGILARIMLA  --Barış-- Beni ONLAR Delirttiler

ete