dijital güç kaynağı.

Başlatan Erkan Gench, 15 Haziran 2004, 02:13:50

ete

Arkadaşlar,

PCB için doğru ölçü çıkartma resmi kopyalayıp Word'e aktarma yolu ile yapılabiliyor. Burada resmin boyutunu istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca resmi birde ters çevirmeniz gerekecek.
En iyisi kağıda çıktı alıp entegre bacak aralıklarını bir entegre ile kontrol ederek doğru ölçüyü bulmak ben çok sıkışınca öyle yapıyorum.

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

fsan

merhaba,
sözü edilen "ETE" arkadasimizin power.zip dosyasi "yahoo" da http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP3/files/ altinda yalniz o dosyayi indirebilmek icin önce "yahoo" ya ve sonra "PicProjeUP3" e girip üye olmak gerekiyor.

yahoo ya asagidaki linkten üye olabilirsin

http://edit.yahoo.com/config/eval_register?

kolay gelsin..

lapiea

10 A. ayarlı güç kaynağını dizayn eden kanadalı ile ben de yazıştım, çıkışının çok gürültülü olduğunu ve bu yüzden devreyi sitesinden kaldırdığını söyledi..
ETE ise o devreyi iyileştirdiğini yazıyor. Ancak, belki de ana dizayn şeklinden kaynaklanan bazı problemlerin olduğu da kesin. Bu arada, devrenin yazılımda da düzeltmeler gerektiğini, ancak C ile yazıldığı için bunda başarılı olamadığını da belirtmiş ETE.
Elektorda yayınlanan 25 v 2.5 A ayarlı bir devre var bildiğiniz gibi. Sanırım devre problemsiz çalışıyordur, yok değilse PHILIPS'in elemanlarının çıkardığı ELEKTOR bu devreyi yayınlamazdı. Bu devrenin yazılımı da picbasic ile.. Acaba bu devre üzerinde çalışmak daha akıllıca olmaz mı? Mesela akımını yükseltmek gibi? Ne dersiniz?

ete

@lapiea,

Bu güç kaynağından 3 adet yapıldı. 2 adedini halen kendim kullanıyorum. 1 adedin bir arkadaşa yaptık. Hepside sorunsuz çalışıyor. Kanadalı arkadaş'a sorunları anlattık o daha başka yerlerde sorunları aramaya çalışıyor. Sonuçta çaözümleri kendimiz bulmak zorunda kaldık. Sorunları ve çözümleri bir kez daha burada açıklıyorum.

1. Her şeyden önce LT1491 Türkiyede bulunmadığı için yerine LM358 kullandık. Bay Jacques LM358 in Rail to Rail olmadığından dolayı kullanılamıyacağını söyledi. Bu sorunu LM317 çıkışını ayarlı yaparak aştık. Yalnızca 1 direnç ilavesi ile. Dolayısıyla offset voltajını ayarlı hale getirdik.

2. Sistem açılırken bir sorun yoktu. Ancak kapatıldığı anda tüm çıkış voltajını (25V) display de görüyordunuz. Önce bunun sanal bir voltaj olduğunu zannettim. Ancak güç kaynağını 5V'a ayarlayıp bir PIC devresini çalıştırırken arada bir kapatmak zorunda kalıyordum. Sonuçta 2 adet PIC'im yanınca sorunun kapatma anında voltajın 25V'a çıkmasından kaynaklandığını anladım. Ölçü aleti ile kontrol ettim doğru idi. Sebebini araştırdım. Bulduğum sonuç şöyle idi;
Sİstemin 0-30 V beslemesinde bayağı büyük bir kondansatör mevcut LM358 ana voltajı buradan alıyor. Ancak offset voltajını veren LM317 de çok küçük bir kondansatör var ve kapatma anında bu çabuk boşaldığı için LM358 kontrolu kaybediyor ve dolayısıyla tüm voltaj çıkışa basılıyor idi. Çözüm olarak LM358 besleme uçlarına 2200 MF kondansatör attım ve sorun düzeldi. Baktığınızda kapatma anında yine 25V ekranda görülüyor ama ölçü aleti bağladığınızda hiç bir voltaj olmadığını görüyorsunuz. Yani görünen voltaj bir anlık PIC'in ölçtüğü voltaj oluyor sanırım.
Arkadaşa yaptığımız devrede amper göstergesi biraz zor stabile oluyor. Sebebini bulamadık. Sanırım malzemeden veya PIC ten kaynaklanan bir durum. Arkadaş yeniden kart yapmaktansa bu şekilde kullanmaya karar verdi. Bay Jacques bu sorunun Güç transistörlerinde oluşan parazitten meydana geldiğini söylüyor. Parazit var ise benim iki devrede de olması gerekir. Ayrıca bizde osiloskop ile baktık ve sorun yaratacak bir şey görmedik.
Daha öncede dediğim gibi C lisanını bilse idim biraz programa müdahale etmek isterdim. Zira bana göre amper değeri bir-iki milisaniye daha fazla ekranda tutulmalı. Böylece bir sorun kalmaz. veya değer değişirse değiştirilmeli yoksa sabir bırakılmalı gibi düşüncelerim var. Açılış ve kapanış anında ise yine programdan bazı çözümler getirilebilir belki.

Kolay Gelsin
ETE

lapiea

ETE,
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Ben yine de ELEKTOR'un verdiği devreyi bir yapmayı düşünüyorum. 2.5 A bir çok uygulama için iyi bir değer. Üstelik problemleri minimuma indirecek bir PCB de verilmiş. Belki zamanla üzerinde geliştirme yapılarak akımı arttırılabilir.

balkes10

sayın ete bey devreyi yaptım ancak daha birleştirmedim eğer çalışmazsa emeğim boşa gitmiş olacak sorunla karşılaşmamak için birkaç sorum olacak
1. baskı devredeli Isen Csen ve Ctrl ne anlama geliyor nerelere bağlanacak? Isen yazan yerin arkasında + var bu nedir?
2. Şemadaki Green vert ve Roude red bir de Ndır block terimleri var bunlar nedir?
3. Devredeki püf noktaları nelerdir? yardımcı olursanız sevinirim
SADECE ŞAHLAR HAMLELERİ ÖNCEDEN SEZER

nurim

Alıntı yapılan: "balkes10"sayın ete bey devreyi yaptım ancak daha birleştirmedim eğer çalışmazsa emeğim boşa gitmiş olacak sorunla karşılaşmamak için birkaç sorum olacak
1. baskı devredeli Isen Csen ve Ctrl ne anlama geliyor nerelere bağlanacak? Isen yazan yerin arkasında + var bu nedir?
2. Şemadaki Green vert ve Roude red bir de Ndır block terimleri var bunlar nedir?
3. Devredeki püf noktaları nelerdir? yardımcı olursanız sevinirim

ETE'nin de bahsettiği gibi biz bu devreyi yaptık ve hala ikimizde bu devreyi kullanıyoruz.Devre kesinlikle çalışıyor.(ETE iki tane yaptı) ve enteresan olan ETE nin LM358 ile yaptığı devre de çekilen akım gayet net okunuyor.LT1491 olan (LT1491 firmasından temin edilmişti) devre de rakamlar oynuyor.Ne yaptımsa bunu gideremedim ama çok da önemli değil çünki sonuçta ne kadar akım çekildiğini yinede okuyabiliyorsun.Gelelim soduklarının cevaplarına :

1-Isen=R7 (0.05Ohm) şase olmayan ucuna
  Esen=(+) çıkış ucuna
  Ctrl=TIP142TU transistrlerinin beysine bağlanacak.
  C, E, ve I harfleri yazılırken I (+) olmuş.Önemi yok.

2-Çıkış uçlarının ingilizce ve fransızca renkleri belirtilmiş.
   Green vert =Yeşil uç (toprak)
   Roude red  =Kırmızı uç (+ çıkış)
   Ndır block   =Siyah uç (- çıkış, şase)

3-Montaj da özellikle butonları bağlarken dikkat et çok karışıyor.

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

balkes10

evet açıklamanıza göre bağlantıyı yaptım devredeki 30v diyodu ve 0.05 ohm direnci bir türlü bulamadım displaye görüntü geliyordu birden kayboldu bazen saçmalıyor displayim pici kontrol ettim sağlam nedeni nedir. diyotla direnci gönderebilecek arkadaş varsa adresi verebilirim teşekkürler..

nurim

Alıntı yapılan: "balkes10"evet açıklamanıza göre bağlantıyı yaptım devredeki 30v diyodu ve 0.05 ohm direnci bir türlü bulamadım displaye görüntü geliyordu birden kayboldu bazen saçmalıyor displayim pici kontrol ettim sağlam nedeni nedir. diyotla direnci gönderebilecek arkadaş varsa adresi verebilirim teşekkürler..

30v zener diot için 12v+12v+6v=30v ,yada 8v+8v+8v+6v=30v veya 6v+6v+6v+6v+6v=30v ...vb.zenerleri seri bağlayarak 30v zener elde edebilirsin.
0.05 ohm direnci de 4 adet 0.22 ohm direnci paralel bağlayarak 0.055 ohm luk direnç elde edersin. Değişik bağlantılarla yakın bir direnç değeri bulabilirsin.

Kolay gelsin
nurim

bzirapli

Arkadaşlar size iki konuda fikirlerinizi soracağım.

1.  LT 1491 yerine LM358 kullanırlırken LM 317'nin çıkışı direnç ilavesini nasıl yapacağız.

2. Devrede PİC16F876'nin 6 No'lu  ayağında OPT yazıyor baskı devresinde ise bir eleman gözüküyor. Bu nedir. Açıklayabilirmisiniz.  

İlginize teşekkür ediyor,  Ramazan-ı şerifinizi vede KADİR GECENİZİ tebrik Ediyorum.

balkes10

direnç ve diyodu hallettim bağlantılarım doğru mudur acaba?
1.TIP142 transistörlerin collector ucunu trafonun çıkış ucuna
emiter ucunu 10k ile şaseye ve şase olmayan ucundan + çıkış ucuna ve 2.aynı zamanda pcb deki esen ucuna
3.transistörün beyzini pcbdeki ctrl ucuna
4. ısens ucunu 0.05 ohm ile şaseye ve şase olmayan ucundan - çıkışa bağladım

ölçü aletini - ve + arasına koyduğumda 25v okudum ama değeri butonlarla değiştiremedim sürekli 25v gösteriyor yanlışmı yaptım acaba?

nurim

Alıntı yapılan: "balkes10"direnç ve diyodu hallettim bağlantılarım doğru mudur acaba?
emiter ucunu 10k ile şaseye ve şase olmayan ucundan + çıkış ucuna ve 2.aynı zamanda pcb deki esen ucuna
3.transistörün beyzini pcbdeki ctrl ucuna
4. ısens ucunu 0.05 ohm ile şaseye ve şase olmayan ucundan - çıkışa bağladım

ölçü aletini - ve + arasına koyduğumda 25v okudum ama değeri butonlarla değiştiremedim sürekli 25v gösteriyor yanlışmı yaptım acaba?
Bağlantıların doğru gözüküyor.PİC'in 2nolu AN0 çıkışını ölç , butonlara basıldıkça buradaki voltaj değişimi 0-5v arasında olmalıdır.Bu değişim oluyorsa transistörün beysini konrol et ,(OP çıkışına bak) buradada değişim olmalıdır.(diyotun yönüne dikkat).

Kolay gelsin
nurim

nurim

Alıntı yapılan: "bzirapli"Arkadaşlar size iki konuda fikirlerinizi soracağım.

1.  LT 1491 yerine LM358 kullanırlırken LM 317'nin çıkışı direnç ilavesini nasıl yapacağız.

2. Devrede PİC16F876'nin 6 No'lu  ayağında OPT yazıyor baskı devresinde ise bir eleman gözüküyor. Bu nedir. Açıklayabilirmisiniz.  

İlginize teşekkür ediyor,  Ramazan-ı şerifinizi vede KADİR GECENİZİ tebrik Ediyorum.

1-LM317 nin Adj.bacağını şaseden ayırıp araya 1KOhm luk ayarlı direnç koyacaksın.
2- "Devrede PİC16F876'nin 6 No'lu  ayağında OPT yazıyor ............"bu bacak boş kalacak ,her hangi bir eleman yok.

Kolay gelsin
nurim

ete

@Balkes10,

Balkes demişki;
Alıntı Yap
Sanki devreye köprü diyot bağlamamışsın gibi geldi. Pek ihtimal vermedim ama bir teyid edersen memnun olurum. Çünki trafo çıkışı köprü diyota köprünün + çıkışı TIP142 nin Collector ucuna bağlanacak.
ETE

balkes10

köprü diyod bağladım onun ucunda da 10000mf bir kondansatör var kondansatörün çıkışından transistörlerin collectorune girdim güç kaynakları hakkında pek çalışmam olmadı bağışlayın ancak yukarıda yazdığım olaylar aynen devam ediyor bir yerde yanlış yaptım ama nerede? lm358 leri doğrumu bağladım diye birdaha kontrol ettim lm317 yi ayarlı hale getirince ölçü aletinde okunan değer değişir mi sizce bundan kaynaklanmasın?