Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

fast_io problem oluşturuyor

Başlatan Ruzgarbey, 08 Ekim 2011, 16:38:51

Ruzgarbey

Merhaba arkadaşlar.başımda oldukça ilginç bir olay var.  ds18b20 sensörünü okumaya çalışıyorum. işlemcim 16f628. şimdi sorun ise şu.  kodlamada #use fast_io(a)    set_tris_a(255);     komutu ile pin giriş ve çıkışlarını ayarlıyorum.  sensörü okumaya çalışıyorum okumuyor.  standard_io  kullandığımda okuma yapıyor.  fast_io kullandığımda isis bir uyarı veriyor. PIC16CORE PC=0x0562  TRISA instruction is deprecated pic 16628.  bu uyarıyı fast_io kullandığımda alıyorum. standard_io kullandığımda bu uyarıyı vermiyor.sorunu bir türlü anlamadım.yardımlarınızı bekliyorum.
Hayatta En Hakiki Mürşid İlimdir. M.K. ATATÜRK

JKramer

1-Wire olduğu için ilgili pin'i bazen giriş bazen çıkış yapmanız gerekiyor. Standard_io'da derleyici, her giriş-çıkış işleminden önce komuta göre tris ayarını otomatik yapar. Fast_io kullandığınızda bunu sizin yapmanız gerekir.

Ruzgarbey

isisin verdiği hatayı ide derleyicideki TRIS seçeneğini kapatarak giderdim. dediğiniz gibi tek pin uygulaması olduğu için bunu giriş çıkış olarak ayarlamakta fayda var. 1 wire okumada kullanılan alt programlardaki çıkış komutlarından önce set_tris_x() komutunu kullanarak pini çıkış yaptım. alttaki komutlarında output_float olduğu için registeri giriş olarak ayarlamadım.kod şimdi gayet güzel çalışıyor.cevabınız için çok teşekkür ederim.
Hayatta En Hakiki Mürşid İlimdir. M.K. ATATÜRK