Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

if ile karşılaştırma

Başlatan enigmagazi, 12 Ekim 2011, 14:58:16

Andromeda

Yukarı kalkması için motorlar dönmeyecek mi...
İşte bu dönüş hızı neyse her motorun hızını buna eşitlemeye çalış.....
Aslında problem sayılar arasında küçük yada büyük olanı bulmak gibi gözükmüyor...
Ortada çalışan bir sistem varsa, bu nasıl bir sistem...? ,motorlar, sürücüler vs.....
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

enigmagazi

Evet motorlar var ve ben bu motorların sürücülerini sürüyorum analog olarak sürücüler 0-10 volt arası değerler alarak hızlarını belirliye biliyorum benim burdaki amacım ik çikişıım var her motor için biri 10 volt biri 5  motorların turlarını kontrol ediyorum hangisinin turu azsa onu 10 voltta bırakıp  diğerlerini 5 volta cekerek aynı hıza ve mesafeye gelmelerini sağlayıp eşitlendikten sonra tekrar hepsinie 10 volt vererek sürmeyi istiyorum.

ete

Bana kalırsa bu işin çözümü ;
- 4 adet motorun hepsini PWM ile süreceksin.
- Motorlardan birisinin devrini referans olarak alacaksın ve bütün motorları bu devire uyduracaksın.
- Bütün motorların devrini ölçecek ve referansa uymayan motorun devrini PWM sinyalinden artırıp azaltacaksın.
Bu şekilde olur sanıırm.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

enigmagazi

Referans olarak bir motoru seciyorum aslında sorunda bu demekki mecburen referansım hep bir motor olucak onul analadım peki pwm le 0-10 volt arası bir değer ürete bilirmiyim ve 4 tane değişken çıkışım olucak bunu nasıl yapa bilirim.

justice_for_all

pwm 0-5 volt arasinda gerilim uretir sen zaten pwmi surucune vereceksin senin ihtiyacin pwm ve PID kontol arkadasim PID kontrol daha guvenilir senin uygulamanda vb uygulamalarda..
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

iyildirim

Amaç tüm motorları eşit hızda çalıştırmak ise,  sürekli olarak diğerlerini düşük hızlı motora uydurmak, sonrada tekrar hızlandırmak yerine her bir motor için gelen tur bilgilerini toplayıp, 4'e bölerek elde edilecek değer daha sağlam bir referans olabilir. 
Bu referansın altındaki leri hızlandırmak, üstündekileri yavaşlatmak da iş görür. 

Eğer amaç belli bir hızda motorları döndürmek ise elimizde zaten bir referans hız olmalı. Bu durumda referansa göre motorları hızlandırma, yavaşlatma işlemleri yapmak daha mantıklı olur.

Bu 4 motor ne tür bir iş için kullanılıyor.?

enigmagazi

Dört ayaklı bir masa düşünün dort ayağındada ayrı ayrı frenli asenkron motorlar var masanın kaldıracağı yük ağır oldugu için mecburen 4 motorla sürüyorum masa iki konum arasında gidip geliyor ama asıl sorun bu 4 motoru aynı anda indirip kaldırmak aklıma bu yontem geldi iki pic in timerlarıyla her birinde timer 0 ve 1 leri dış klokla saydırıyorum saydırmayıda redüktörün miline bağladığım mıknatısı her turda dil relosi sayesinde sayıyorum ve bu iki picten değerleri spı ile mastr pice alıp karşılaştırma yapıyorum.