Pt-100 ü Pic e okutma.

Başlatan since1990, 22 Kasım 2011, 08:36:12

since1990

Beyler Pic ile PT100ü çalıştırıyorum MAxim in bir sitesinde bulduğum RTD benimkinden daha kararlıydı ona geçtim. Şimdi Normalde 100 ohmda yani 0 derecede 2.5 volt veriyor, 200 ohmda yani 266 derecede 5.4 V veriyor. Beslemeyi 9 v a çektim daha hassas olsun diye neticede pic 10 bitlik adc si var. Şimdihassasiyeti dahada arttırmak için 100 ohmda 1 volt 200 ohmda 5 volt vermesini istiyorum. Sİzce ne gibi bir yol istemeliyirm Opampım LM324.
http://www.maxim-ic.com/app-notes/index.mvp/id/3450
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

Erol YILMAZ

Bence 10 bit adc ve lm324 pt100 okumak için uygun komponentler değil,

16 bit üstü Adc ve gerekli ise gözleri keskin, kulakları hassas Opamp kullanılmalı.

since1990

:D:D HAklısınız hocam :D Fakat hayat memat meselesi değil. ;) Şöyle yaptım mantıklımıdır sizce? Önce 100 ohmu opamla fark alıp 0 a yasladım haliyle 200 ohmda 1.5v falan azaldı. Sonra yine opamla yükselttim. Proteusta olumlu sonuç aldım. Şimdi gerçek hayatta uyguluyorum. Siz hnagi opamp ve adc önerirsiniz?
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

Erol YILMAZ

hangi malzeme mi ? söyledim işte,

16 bit üstü Adc,
Gözleri keskin, Kulakları hassas Opamp

Sizin köyde ne var ben bilmem :)  hangisi varsa onu kullanırsın.

since1990

Sağolasın şuanlık sıcaklık hassasiyeti 0.29 derece matematisel olarak ;) Ama elemanlara fazla güvenmiyim yani öylemi ?

picmanya

PT100 ve Termokupl - Fekonst tarzı sıcaklık algılayıcıları için yanılmıyorsam maxim de olacaktı değilse national da olabilir çipler vardı. ti nin de bu tarz çipleri olabileceğini düşünüyorum bir ara sitesini gezerken rastlamıştım. bilginizde bulunsun.

ilhan_mkp

ben kendi iş yerimde zamanıyla üretilmiş kartın akım okuma katında bulunan lm324 söküp yerine tl084 takiyorum ama senin işin için yeterli olurmu bilemem ama bizim köyde bolcana var ;D