Fırçasız Dc Motor

Başlatan selimiii, 06 Aralık 2011, 16:01:57

selimiii

İyi çalışmalar arkadaşlar

"dspic ile fırçasız dc motor kontrolü" adında bitirme projem var. Yön ve hız kontrolü yapacağım. Fakat hangi özellikte bir motor alacağım, sürücü devresinin özelliği ne olacak bilmiyorum. Bu konuda yardımcı olur musunuz ? Bu istediğim özellikte motor ve sürücü devresi nedir, nereden temin edebilirim.

İyi forumlar

Erol YILMAZ

kimya bölümünde mi okuyorsun elektronik mi ?

iyildirim

İstediğiniz özellikler nelerdir belli değil ama,  Fırçasız motor olarak Model araçlarda kullanılan bir motor kullanabilirsiniz. Birkaç on TL maliyeti olur.

Sürücü devresini de hazır alacaksanız, projenizde ne yapacaksınız merak ettim.

dsPIC ile örnek projeler için Microchip de AN1160, AN1083, AN1078, AN992, AN901 kodlu uygulama notlarına bakabilirsiniz.  Örnek devre için de microchip'in MCLV motor kontrol kartının  kullanıcı kılavuzuna bakabilirsiniz.

Kabil ATICI

sabit disklerde diski döndürmek için kullanılan motorlar.
ambar7

pisayisi

PICDEM™ MC LV board bütün şemaları kaynak kodları açık olarak microchip sitesinde bulunmaktadır. isterseniz ilgili devreleri yeniden tasarlayıp ya da olduğu gibi kullanabilirsiniz. motor olarak üzerinde 120 derece hall sensor monteli 24 v luk fırçasız motorları kullanabilirsin tr de bu tip motorları bulabilceğin bir adres yok aliexpress araştır. modelllerde kullanılan fırçasız motorları önermem randıman alamazsın.

yöntem olarak Sensored BLDC Motor Control Using dsPIC30F2010 an957

http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/BLDC%20MC%2000957a.pdf

uygulama notunu ve bağlı kaynak kodları üzerinde çalışmaya başlayabilirsin. Sensored kontrol en basit olandır hall sensor ile komutasyon yapılır diğer yöntemler senin gibi beginner düzeyinde olan birini çok zorlayacaktır diye düşünüyorum .

Murat

selimiii

@iyildirim, @pisiyasi yardımlarınız için teşekkürler hocam. Bilgisayar öğretmenliği öğrencisiyim, daha önce bu projeme alt taban olsun diye dc motorun yön ve pwm le hız kontrolünü yaptım. Ama kpss illeti yüzünden projeye çalışamıyorum. Fırçasız motorların kontrolü için sürücü devresi gerektiğini öğrendim. Birkaç firma ile telefonda görüştüm motor fiyatları konusunda, biri 9000 lira, biri 1200 lira dedi

Son aldığım fiyat bilgisi; 18V motor 40 lira, 20V ETC sürücü devresi 40 lira.
Fiyatlar arasındaki bu uçurum beni bir bilene danışmak zorunda bıraktı o yüzden size sordum

mcan