PIC İLE MULTİPLEXER DENEYİMİ OLAN ARKADAŞLAR

Başlatan İskasa, 13 Aralık 2011, 15:48:39

İskasa

4067 PIC ENTEGRESİ İLE 1 ÇİFT HATTI 8 ÇİFT HATTAN SEÇECEK VE PIC IN 1 ADC SI KULLANILACAK.Yol gösterecek veya örnek bir program elinde olan arkadaşlardan yardımcı olmalarını istiyorum teşekkürler kolay gelsin.

Erol YILMAZ

http://web.mit.edu/6.115/www/datasheets/74hc4067.pdf

4067 entegresi ile 16 kanaldan birisini seçersin.
çift seçemezsin yani

Çift seçmek istiyorsan 2 adet 4051 kullanabilirsin.
Hem piyasada daha bol bulunur... ve ucuzdur.

Kabil ATICI

4067 iç direnci çok yüksek olabiliyor. 4066'nın bazı markalarının iç direnci daha düşüktür.  ölçüm sonucunu etkileyebiliyor. Ama dikkatli olmak gerekiyor  simetrik besleme kullanılmadığında  tek yönlü geçişi var. (anahtar tek yönlü çalışıyor).

4066'lar 4514 ile sürülürse 4067 gibi çalışır.

İşlemcinde yeterli bacak varsa doğrudan işlemci  ile sürebilirsin.

Bu arada besleme gerilimini yüksek tutarsan iç direnci düşüyor.!!
ambar7

İskasa

proje ödevi olarak verildi 1 çift hattı 8 çift hattan secip alacak ifadesi kullanmıs kafamı karıştırdı doğrusu.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: İskasa - 13 Aralık 2011, 16:13:25
proje ödevi olarak verildi 1 çift hattı 8 çift hattan secip alacak ifadesi kullanmıs kafamı karıştırdı doğrusu.

Pardon :)
Ödevmiş bu...
Araştırmak anlamak ne güzel,

Datasheet karıştırmak, Hocam bunun 4067 ile yapılması yerine 4051 ile yapılması daha iyi olur,
ama gerekirse yine de 4067 ile yapabilirim diyebilmek ne güzel :)

Kabil ATICI

Şu konuyu netleştirin yardımcı olalım. Belkiyle kalkışılan iş yarım kalıyor...
ambar7

ErsinErce

biraz araştırmayla herşey bulunuyor, Fırat'ın yaptığı projeye bakabilir arkadaş, ödevine uygun hale getirmek kendisine kalmış

http://www.fxdev.org/haftasonu-projesi/

My75

2 adet 4051 yeterli,kanal seçim uçları ortak,enable ucuda gnd olacak.Dikkat etmen gereken bir nokta ise 5v çalışacaksan 74HC4051 kullanmandır.Yoksa giriş empedansın yükselir.
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

İskasa

Düzeltme yapayım hoca ile görüştüm entegreyi yanlış vermiş.DG 407   ile olacak dedi.Normalde 16:1 mux var piyasa da ama benden 8:2 olması isteniyor bu ikiden 1 tanesi toprağa diğeri pic in adc sine çıkışa display ve görüntü.Algoritma kafamda oturmadı pic programlamadan da fazla anlamıyorum biraz destek lazım sadece şimdiden teşekkürler verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.

İskasa

benim konuyu iyi araştırmam gerekiyor baktım ama pic programlamadan fazla bilgim olmadıgı ıcın bakıp kalıyorum sadece biraz caba sarfetmem gerekıyor teşekkürler..

necati

[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

İskasa

HEX  dosyasında sıkıntı yaşıyorum PCW ile compile ettiğimde err uzantılı dosyalar verıyor hex dosyasını nasıl elde edebilirim?=

Seckin ALAN

hataları gidererek, hataları nasıl giderirsin ? Hata mesajlarını okuyarak :)
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

İskasa

Memory usage: ROM=%15 RAM=%11-13%
0 Errors,0 Warnings.
Hata yok okuduğum kadarı ile :)