Gsm ve uzaktan kontrol... !

Başlatan Veli B., 06 Temmuz 2004, 00:44:46

Veli B.

Proteus ta simüle edebileceğim DTMF decoder bilen var mı?
8870 e baktım ama bulamadım.

fsan

Alıntı yapılan: "katana"Proteus ta simüle edebileceğim DTMF decoder bilen var mı?
8870 e baktım ama bulamadım.

katana kardes bu 8870 genelde bu semadaki gibi uygulaniyor

girisine dogru DTMF isareti gelince Q1-Q4 cikisina 4-bit lik bir binary codu verip DTMF-Ready Cikisini gristeki DTMF isareti kayboluncaya kadar aktiv yapiyordu galiba.. baska bir özelligi yok..  
asagidaki semadaki gibi birseyler uygulayip proteuste yapamak istedigin devreye ekleyebilirsen belki bu entegrenin cikislarini simule edebilirsin..
sanirim gereksiz birsey oldugu icin model dosyasini yapan olmamis :p

'****************************************************************
'*  Name    : DTMF_KEYPAD.BAS                                   *
'*  Author  : F. San                                            *
'*  Date    : 22.09.03                                          *
'*  Version : 1.0                                               *
'****************************************************************

OPTION_REG.7 = 0   ' PORTB Pullups.
TRISB = %11110000  
PORTB = 0
TRISA = 0
PORTA = 0

key  var byte
col  var byte
row  var byte
delay var byte

Main:
    gosub Chk_KEYPAD
goto Main

Chk_KEYPAD:
    for col = 0 to 3 
        PORTB = (dcd col) ^ $f    
        row = PORTB >> 4
        if row != $f then   ' key pressed 
            key = (col * 4) + (ncd (row ^ $f))
            gosub DeBounce
            gosub Got_KEY
            key = 0
        endif
    next 
return    

Got_KEY:
   LOOKUP key-1,[1,2,3,13,4,5,6,14,7,8,9,15,11,10,12,0],PORTA 
   High PORTA.4
   pause 500
   LOW PORTA.4
return

DeBounce:
    delay = 0
    while (row != $f) and (delay < 20) 
        pause 10
        delay = delay + 1 
    wend
    delay = 0
return
end

http://home.no/fsan/projects/Diverse/DTMF_keypad/ - DSN, BAS ve HEX dosyalar

keske su proteus icin kendi model dosyalarimizi yapmayi ögrenmek icin biraz zaman ayirabilsek.. bazi basit entegreleri belki simüle edebilirdik..

Veli B.

Haklısın keşke vakit ayırabilsek.
Teşekkür ediyorum ama bu şekilde sorunumu çözemem.Bana dtmf sinyali gelmeli ve bu sinyali işlemeliyim.Sanırım daha önce başka bir devrede yaptığım gibi olacak.Şuan bir kısmını yazdım ve devreyi proteus ta tasarladım.
Bir pic ve tuş takımı ile dtmf encoder oluşturup daha sonra çıkışını kendi picime vereceğim.

sertac2003

keske su proteus icin kendi model dosyalarimizi yapmayi ögrenmek icin biraz zaman ayirabilsek...
------------------------------------
bir aralar bana  da 27c010 un modeli lazım etmişti. (iki adet 27c512 kullanarak devrenin denki yapılabilir ama illaki 27c010 olacak) tabii prote nin kendi arşivinde yok. vsm lib te de yoktu. sırf bu iş için oturdum. 27c64 ün mdf sini indeleyip, 27c010 a uyarlayana kadar epey bir uğraştırmıştım. hatta sonradan vsm libs e gönderdim alın bunu koyun diye koymuşlar. aslında birçok türün mdf si yapılabilir, tahmin edersiniz. ama çok zaman alıyor.
Şirketteki herkes en üst yöneticinin müşterisidir.

Veli B.

Sanırım birlikte bir çalışma grubu oluştursak zamanla yapabilir hale gelebiliriz ve bordumuza çok ciddi bir fayda sağlar.
Ne dersiniz?
Şahsen bilgim yok.Bir ara niyetlendim ama ne detaylı bir inceleme yapabildim, nede vakit ayırabildim.
Üstat XNHCX bazı linkler ve WSM için bilgiler vermişti ama şu an bulamıyorum.
Bence ilgilenmeliyiz.

sertac2003

ben paralel epromlardan 27c020 , 40 ve 80 i boş olduğum bir vakit yapmayı düşünüyorum. yahoo gruba atalım da millet faydalansın. ;)

yarın yaklaşık 1500 km yol gidip, bir hafta kadar sonra yeni yerimde işe başlayacağım. kahretsin ! devlet memurluğu işte. bu yüzden biricik aşkım sevgili karım, bilgisayarım, yanımda olmayacak hele bir varayımda boşluk bi zamanda el atacağım bu işe. şu telefonu iptal ettirme işi inşallah yarın öğleye kadar biter. bu zaman zarfında deniz kumuna hayat vermeyi bilen tüm grup üyelerine sevgi ve selamlar. :lol:
Şirketteki herkes en üst yöneticinin müşterisidir.

XNHCX

Dostlar Bahsettiğiniz link burası mı?....

PROTEUS için LIBRARY ve MODEL Dosyaları

PicProje Forum Ana Sayfası -> --simulasyon ve programlama--

https://www.picproje.org/index.php/topic,2676#2676

Veli B.

Tam değil üstat, aslında aradığım bu ama sanırım artık geçerli değil yada ben ulaşamadım.

Alıntı yapılan: "XNHCX"LTC 1298'in model ve lib dosyasını arıyorum  .Bulduğumda gerekli yere yazarım.

Siz model dosyası oluşturmak

isterseniz aşağıdaki alıntıyı okuyun.

Alıntı YapProgram Pratik elektronikte kullanılan birçok komponentin model

dosyalarını içinde barındırıyor.
Labcenter Electronic firması bu model dosyası kütüphanesini güngeçtikçe genişletiyor.
Kullanıcalar dahi istedikleri elemanların model ve library dosyasını

oluşturabilir. Proteus VSM modelleri oluşturabilmek için aşağıdakilere ihtiyaç vardır.

1. Proteus Professional
2. VSM SDK (Programın içinde var)
3. MS Visual Studio 6.0

(+SP5)
4. MSDN Library

Bir de modelini oluşturmak istediğiniz elemanın yapısı ve çalışması hakkında yeterli seviyede bilgi sahibi olmak

gerekiyor.

Yazının tamamı...
:arrow:  http://www.picproje.net/forum/viewtopic.php?t=2119
[/color][/size]

selvi

http://rapidshare.com/files/31211540/dtmfout.rar.html
hex,bas. ve proteus dosyalarini verdigim bir projeyle ugrasiyorum.cep telefonu kullanmadan tus seslerini elde etmek icin dtmfout kodunu kullandim kismi sonuclar elde ettim fakat cikan sesler tam olarak telofon tus seslerinine  denk geliyormu netlestiremedim. bunu nasil yapabilirim.bunu pretous da deneme imkanim var mi.
ikinci sorun bu tus seslerini rf sistemiyle nasil iletebilirim.telefonda aranan numarayla istenilen kod yollanilabiliyor fakat  telefon kullanmadan alicinin tus seslerini algilamasi nasil saglanir.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

Veli B.

Proteusta simüle etmek için, Fsan' ın vermiş olduğu gibi bir devre tasarlayıp bunun çıkışını kendi devrenize bağlayabilirsiniz. Gelecek olan DTMF sinyali yerine tuşa basarak 8870 çıkışını simüle edebilirsiniz.
Devrenizin çıkışına scop bağlayarak sinyalleri inceleyebilirsiniz.
Telefon olmadan alıcının algılaması kısmını anlayamadım. DTMF çözmek için yerel hatlarda telefon olması gerekmiyor, hat üzerinden direkt olarak alabilirsiniz.. GSM bazlı çalışırken ise muhakkak bir modül veya telefon kullanmanız gerekir.

Vodka

Kolay gelsin

aslında bana en zahmetsiz çözüm olarak SCADA geldi. Ufak bir scada yazılımı ile cep telefonuna yükleyeceğin java programları sana yardımcı olabilir. SCADA da yapacağın ufak bir arayüz ile bağlanıp istediğin sistemi rahatlıkla kontrol edebilirsin.

Kullanımı kolay, işçilik az, ekipmanlar az.

Selamlar
DANGER!!! HIGH RF POWER

Palomba

mevzuyu yeni gordum. gsm bazli uygulamalar icin ister cep telefonu uzerinden olsun ister gsm modul bazli olsun Java uygulamasi standar hale geliyor. dikkat edilmesi gereken her ikisinde de standart java api lerinin kullaniliyor olmasi...

java kullanacaksan Motorola nin G24 kJava sina bakmani oneririm.

Veli B.

Java sart değil ve firmalara gore alternatif cozumler mevcut. Kimisi PYTHON+AT  destegi saglarken, kimisi JAVA+AT, kimisi ise sadece AT destegi veriyor.
Platform bagimsiz calismanin onemi ise OS kullanmiyorsaniz pek hatta hic yok. Bu alternatif destekler PC destekli calismaniz durumunda kolaylik saglayacaktir. M2M uygulamalari icin API sart değil. Hatta cogu MCU  da OS kosturamayacaginiz icin mumkunde değil...

Palomba

Java sart değil katiliyorum. Python da var, fakat unutulmamali ki Java mobil dunyanin standart dili. Bir cep telefonunda Java yla uygulama yapabilirsiniz, ama Python la uygulama yapabileceginiz bir cep telefonu bulmaniz imkanli değil.

Alternatifi tabi ki module ek bir islemci kullanip, harici islemciye AT komutlari uzerinden modulu yonettirmek.

Javali modullerde, iceirsindeki islemci vasitasiyla istenirse Java, istenirse AT istenirse de kismen Java kismen AT kullanilabiliyor (istenen interface ler AT istenenler Java)...

OG

Alıntı yapılan: "selvi"bunu pretous da deneme imkanim var mi.

Bu değişiklik ile duyabilirsin. http://rapidshare.com/files/58489641/dtmfout.zip
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.