DATALOGGER

Başlatan necati78, 26 Aralık 2011, 17:24:55

necati78

Mrb arkadaşlar bir konuda yardım istiyorum sizden.

Belirli aralıklarla DS18B20 ile sıcaklık değerini dahili hafızaya(pice)  kaydedip 1 hafta sonra bu kaydettiğimiz değerleri  seri port çıkışı ile pcye aktarıp görmek istiyorum .txt olarak bunu nasıl yapabilrim diye araştırdım ve şu linki buldum.

http://embedded-lab.com/blog/?p=2236

ve isi çizimi yaptım hyper terminalden birşey göremedim. nerede yanlıs yapıyorum anlayamadım 

ve çizdiğim isis

http://hotfile.com/dl/138570496/5f2d32c/isis_sema.DSN.html

yardımlarınızı bekliyorum  ilgilenenlere şimdiden tşkler...

Murat Mert

S.A.
Pic ve sd kart olayını araştır ve ds serici rtc ile zamanlayarak sd karta kayıt et.
mert07

necati78

Alıntı yapılan: mert07 - 26 Aralık 2011, 20:00:52
S.A.
Pic ve sd kart olayını araştır ve ds serici rtc ile zamanlayarak sd karta kayıt et.

Bunu biliyorum mert cok arastırdım ama SD kart olayı biraz sıkıntılı. Picin dahili hafızasına kaydetmek şu aşamada yeterli benim için. Benim istediğim devreki hata ne ?

sigmoid

mikroC de sd karta yazmak ve okumak için hazır fonksiyonlar var. Araştır derim.

www.mikroe.com

Kabil ATICI

Resimden;

1.R8 Ds1820 ile işlemci arasına seri olarak değilde DS1820'nin DQ bacağı ile Vcc bacağı arasına bağlanması lazım. Pull up direnci.
2.Gnd ucuna power bağladın. ? Bu şekilde besleme hatlarını kısa devre edersin.

devrenin çalışmasını sanal osilaskop veya lojik analizör ile izleyebilirsin. Böylece nerede ne olduğunu daha kolay incelersin.
Yani önce ds1820 çalışıp çalışmadığından emin ol.

kolay gelsin.
ambar7

necati78

Alıntı yapılan: sigmoid - 26 Aralık 2011, 21:33:54
mikroC de sd karta yazmak ve okumak için hazır fonksiyonlar var. Araştır derim.

www.mikroe.com
,

kocaman bir derya içine bıraktın kardeş araştırdım ama net bir bilgi bulamadım. senin elınde ya da bıldıgın bır sıte de 'çalışan' projeler var mı?

sigmoid

programı kur, içinde örnek çalışmalar var. DS12B20 ile de örnek kodlar var. MMC karta yazıp okumakla ilgili örnek kodlar var. Sana iki kodları copy+paste yapıp birleştirmek kalıyor.

Murat Mert

Dataloggger
2inde saat tarih seçeneğini kullanmanı tavsiye ederim. Yok dersenki saat tarih lazım değil o zaman timer kullanarak sd karta kayıt et. Ha dersenki eeprom bana yeter o zaman eepromu büyük olan bir pic seçmen lazım. Yok dersenki ufak bir pic istiyorum dersen o zaman 16f88 , 24512 harici eeprom, rs232 ent, 9 pin con., ve ds18b20, 2*16 lcd ve 3 1d. butonla ile bu işi rahatlıkla yapabilirsin.
Nedn 16f88 çok sevdiğim bir 16f serisi  :D
Kolay gelsin.
mert07