Elektronik Elektrik Sayacı Optik Okuma Gözü

Başlatan izturk, 03 Şubat 2012, 23:14:06

izturk

Herkese hayırlı akşamlar. Tüm picprojecilerin kandilini kutlarım.

Arkadaşlar elektronik sayaçların optik port ile okunması ile alakalı bir deneme yapmak istiyorum. Optik portları araştırırken fiyatların 60 Euro dan başladığını görünce deneme için o kadar para harcamak istemedim. Optik portun üzerine IR led ve IR alıcı diyot vardır diye düşündüm ve kendim optik port yapmaya kalktım.

Aşağıdaki devereyi kurdum. Alıcı kısımın çalışıp çalışmayacağından emin olamadığım için seri porttan ir ledle veri yolladım alıcı kısımda lcd ye yazdırdım orada bi sıkıntı yok gibi.

IEC 1107 protokolüne göre (Elektrik sayaçlarının kullandığı haberleşme protokolü) /?! cr lf yolladığım zaman sayacın karşılık vermesi gerekiyor ama ben herhangi bir tepki alamadım.

Soruma gelince acaba bu optik portların içinde basit bir ir alıcı verici devresinden daha özel bişeyler mi var. ben özel bi noktayı mı atlıyorum. veya sadece ir led ve ir alıcı diyot varsa bu diyotların belli bir özelliği mi var.

Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim.

EFESU

MBUS protokolü crc kodu adres vb  durumlar var  oldukça karışık ..
mod bus  iel karıştırma  ikis aynı şey deil..

http://etepic.com/index.php?topic=244.msg2738#msg2738

bu linke bak istersen biraz

izturk

EFESU hocam protokol hakkında pek bilgim yok ama hazır programlar var zaten bu iş için. Köhler sayacın hazır programına baktım iletişimi başlatmak için bu veri gönderiliyor. Bu konu ile alakalı projelere baktım hepsinde bu veri gönderiliyor.

Ben de gözü yapabilirsem hazır programlardan sistemi çözmeyi düşünüyorum.

Asıl merak ettiğim gözü nasıl yapabiliriz. Ve şemada bi mantık hatamın olup olmadığı.

İyi akşamlar.