Microkontrollerdeki sigortalar ve beslemedeki kapasite?

Başlatan elektroacemi, 24 Şubat 2012, 00:26:28

elektroacemi

Arkadaşlar microkontrolerdaki sigortalar ne işe yarar...
Beslemede kullanılıan kapasite değeri neye göre seçilir ve hangi çeşit kapasite kullanılmalıdır ?

skara1214

mikrokontrollerlardaki sigortalar mikrokontrollerların config ayarlarını ayarlamanı sağlar örnek vermek gerekirse ccs de fuse nowdt denir bu watch dog timeri kapalı demektir.Bunu yazmazsanız picin defaultunda wdt açıksa sürekli kendini resetler durur(wdt yi incelerseniz ne dediğimi anlarsınız).Yada kullandığınız kristali belirtmenize yarar yani 4 Mhz kristal kullancaksanız pice dersiniziki fuse xt yani ben normal hızda kristal kullanacağım.20 Mhz için fuse hs  pll kullanmak için pr_pll yada pll_16 gibi.Aslında genelde insanlar bor v.s gibi fuselarda kullanırlar ama ben kullanmıyorum çünkü zaten picin default değerinde bor kapalı ama insanlar garantiye almak için onuda kapatıyorlar(belki wdt de kapalıdır ama bende onu garantiye almak için kullanıyorum:D).Kapasite konusuna gelince besleme voltajlarının çok ani dalgalanmaması gereklidir sistemin düzgün çalışması için bu dalgalanmalarada genelde gürültüler sebep olur  cap lar bu gürültüyü engeller su linki incelerseniz cap faydası konusunda fikriniz olur ;(cap konusundada en yaygını 100 nf yani 0.1 mikro faraddır seramik olanından(kutupsuz) önemli nokta "+" beslemeye olabildiğince yakın olmalıdır)

http://www.williamson-labs.com/480_byp.htm
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

gtekdemir

@skara1214  :  Veridiğiniz link oldukça etkileyici, açıkçası bu kadar önemli olduğunu tahmin etmiyordum.