Darlington transısyor yerıne ıgbt ?

Başlatan ylmz, 20 Mart 2012, 18:07:52

ylmz

Arkadaşlar merhaba Darlington transısyor yerıne ıgbt bağlarsam bı sıkıntı çıkarmı ?
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

z

Elbette sorun çıkar. Bias sorunu oluşur. Gene de şemanı bir görmek lazım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ylmz

Elımde şema yokta bı ınverter var arızalı uzerınde buv37m var darlıngton transıstor piyasada bulamadım elımde ıgbt var onları bağlamayı dusunuyordum olmazmı dıyorsun ?

pisayisi

igbt yi on konumuna getirmek için mevcut transistorlu devrenin baz girişine gelen gerilim yeterli gibi duruyor yine de arızalı transistoru söküp baz noktasını osiloskopla bir inceleyin. O noktadaki işaretin frekansı inverterinde çalışma frekansı olduğundan igbt ler için normal çalışma değerlerinde mi bunu bilmek lazım. Sonraki sıkıntı igbt yi off konumuna alırken gate noktasından toprağa bir akım akacak. Mevcut transistorlu devrede böyle bir önlem alınmamıştır.En büyük sıkıntı igbt yi of konumuna alırken yaşanacaktır. Yinede transistorlu lcd inverter devrelerde ben mosfetlerle değiştirerek çok sorunsuz tamiratlar yapmış biri olarak kesinlikle çalışmaz diyemeyiz mevcut sürücü devre topolojisini bilmiyoruz...
Murat

z

Anahtarlamalı bir devre ise kesinlikle olmaz.

Darlington 1..2v base geriliminde iletime geçerken IGBT için 15v civarında gate voltajı gerekir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ylmz

ırfz mosfet bağlayıp olayı çözdüm teşekkürler

Saruman

Alıntı yapılan: ylmz - 04 Nisan 2012, 11:12:21
ırfz mosfet bağlayıp olayı çözdüm teşekkürler

Böyle rastgele çalışmak hiç oldu mu şimdi. Neler gözlemlediniz nasıl karar verdiniz biraz açıklasaydınız , 3 gün sonra çatlama patlamalarla uğraşmak zorunda kalmayın.

balhan146

IRFZ mosfet demişsiniz ama onu direk nasıl sürdünüz?Allah allah ben bu mos'u sürecem diye 1 haftaya yakınuğraştım.O zaman bu tlp 250 falan sürücü entegreleri boşunamı kullanılıyor.Hayret :o

ylmz

Açıkcası yerine olmaz diye düşündüm ama gayet ıyı oturdu 3-5 gun sonralık bişey değil yaklaşık 2 hafta oldu tamıre gelmişti zaten cıhaz verdım hala müşteri geri dönmedi demekki sorun yok :)