5mm 110000 mcd beyaz led

Başlatan papsukkal, 14 Nisan 2012, 20:49:48

papsukkal

tavana dağınık bir şekilde led döşeyerek oda aydınlatması yapmayı düşünüyorum

http://www.ebay.com/itm/10p-0-5W-5-chips-5mm-White-LED-Lamp-Light-Bulb-45lm-F-S-/350347169150#ht_3756wt_1059

bu ürün ilgimi çekti.

tecrübeli arkadaşlar inceleyip yorumlarınızı yada alternatif önerilerinizi söylerseniz sevinirim.

Andromeda

Ledler artık fluoresanlarla yarışmaya başlamış...ama fiyatları tuzlu..
aydınlatmada renk sıcaklığı sağlıklı görme açısından önemli...
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

remzi

İlker elektronikten beyaz mantar led almıştım geçen sene. Işığı iyiydi ve çalışma akımı 10mA. Diğerlerine bakış yarı güçte çalışıyor. Birkaç numune alıp denemelisin...

papsukkal

@remzi benim baktığım 100 mA çekiyor senin önerdiğin 10 mA  ben tavan lambası kullanmayacağım. odanın aydınlatması tamamen bu ledler ile olacak. senin mantar ledler bu işi görür mü?

Mucit23

İç ortam aydınlatmasında açık açısı büyük olan ledler daha iyidir. Yani ışığın tek bir noktaya yoğunlaşmasını istemezsiniz. Veya bu ledlerin önüne buzlu cam benzeri bir cisim koyularak ışık dağıtılabilir.

remzi

mantar led'ler açı olarak geniş ama mcd olarak zayıf. Benim bu konuda bir çalışmam olmadı. Deneyip görmek lazım.
10mA'lik ledi söylememin amacı diğer(20mA'lik) ledlere göre %50 daha tasarruflu olması idi.

papsukkal

mucit23 açı olayının farkındayım. ledler ile tavanın neredeyse tamamını kaplayacağım için (tahminime göre en az 200 led)açının dar olması sıkıntı yaratmaz diye düşünmüştüm.

yildizelektronik

Yapacağınız aydınlatma tasarruf amaçlı mı olucak yoksa aydınlatma amaçlı mı? Eğer sadece aydınlatma düşünüyorsanız neden power led kullanmıyorsunuz?

papsukkal

aydınlatma öncelikli diyelim. ikincil amaç dekor. ledleri banyodaki alçı panellere dağınık olarak yerleştirmeyi düşünüyorum. dekor olarak düşündüğüm için power led olmuyor. 5mm led dekoru sağlıyor ancak o kadar çeşitli özellikte 5mm led var ki bunlardan hangisi benim işimi görür kestiremiyorum. 30000, 55000, 100000 mcu ledler arasında dolanıyorum. ilker elektroniğe gidemediğm için elinde neler var bilmiyorum internet siteleri ihtiyacıma cevap vermedi (çeşit açısından). ebay üzerinde çinlilerde var istediklerim ancak gönderecekleri ledler taahütlerini karşılar mı emin olamıyorum.

ikincisi daha önce hiç led aydınlatma uygulamam olmadığı için nereden baksanız 100$ parayı yatırıp arkasından "tüh yanlış malzeme" demek istemiyorum.

yildizelektronik

Bir ara 50cm x 50cm plakete yaklaşık 200 civarı beyaz led dizip ufak bir odayı aydınlatmaya çalıştım. Kullandığım ledler 50000mcd idi. Fakat aldığım sonuç çok iyi değildi.
Yani içerideki herşey gözüküyor ancak yine de çok karanlık kalıyordu. Bence led sayısını  daha fazla arttırıp öyle deneme yapın yoksa iyi sonuç alamayabilirsiniz.
Ayrıca eğer dekor ikinci planda kalıyorsa şerit led kullanabilirsiniz. Çok daha iyi performans sağlıyorlar. 200 adet led ile aydınlatamadığım odayı 5 metre gün ışığı şerit led ile rahat bir şekilde aydınlatmıştım.Gün ışığı rengi beyaza göre daha bir güzel duruyor bence. Son olarak fazla masraf yapmamış olursunuz paranız cebinizde kalır.

papsukkal

hocam gözümü korkuttun. ben bu işi daha derin araştırayım en iyisi. çünkü hem masraf, hem emek zayi olacak

yildizelektronik

Zamanında bu tip aydınlatmaya çok para harcamıştım ama dediğim gibi istediğim sonucu alamadım. Power ledler ile deneme yaptım onlarda ısınıyor ayrıca sürücü devreleri falan iyice uğraş + masraf. En sonunda şerit ledler ile yaptım performans bana göre daha iyi ayrıca ısı yok sürücü devresi yok ve elektrik kesilince daya aküleri yanmaya devam etsinler. Tabi bunlar benim düşündüklerim + tecrübelerim. Yapmadan önce çok iyi araştırın paranızı boş yere harcamayın.
İyi çalışmalar.

papsukkal

aslında edison marka 1w 5050 ledler kullanarak arabam için h7 ampul fantezisi de düşünmüştüm. lümen hesabına girince kurtarıyor. ama uygulamada nasıl olur ve soğutma işi nasıl çözülür emin değilim.

anlamadığım şerit içindeki ledler farklı mıki de uygulamada etkisi farklı oluyor? mesela ısınmıyor? hem de aydınlatması daha başarılı!

Mucit23

Aslında oda aydınlatmasında şunlarda kullanılabilir.

picture hosting
Ben aracımın sis farlarına takarım diye aldım. Duruyorlar. Işıkları çok iyi ama ışık yoğunlukları yok. Ama mesela bir avizenin içerisine 4-5 adedi yerleştirilerek oda çok güzel aydınlatır.

Ben bunu almıştım. Fazlada bi pahalı değil aslında İki tanesine 15 Lira para vermiştim.
http://www.ebay.com/itm/160773527735?ssPageName=STRK:null:IT&_trksid=p3984.m1542.l2649#ht_2360wt_1270

papsukkal

mucit hocam bu lambalarda ısınma olmuyor mu ya da nasıl soğutma yapmışlar?

http://www.ledstok.com/product.php?id_product=8

her ampul için 18 adet bunlardan düşünmüştüm. soğutma ihtiyacım olur mu?