pil ömrü

Başlatan uardal, 20 Nisan 2012, 10:56:27

uardal

merhaba

benim sorunum pil kullanım süreleriyle alakalı, 4x1.5v 1000ma pil , 10mah sabit  yük ile ne kadar süre çalışır? Pillerin kapasiteleri  üzerindeki mah değeriylemi orantılıdır? Mesela 1000mah  bir pilden 1 saat boyunca 1000ma çekersek mi pil biter?

Pilli bazı devreler var 1,5v kalem pille çalışıyor 10ma akım çekiyor ve bir kalem pil 1 seneye yakın dayanıyor, ama yukardaki hesaba göre 4-5 günde bitmesi lazım, bu pil işinden pek bişi anlamadım, anlayan arkadaşlar beni biraz aydınlatırlarsa sevinirim.

iyi çalışmalar.

Ali_54

Bu konuyu bende merak ediyorum. bilen biri bizi aydınlatsa, ya da anlamak için bi dney yapmamız grk. Ama bizim hoca soyle bişey  demişti(aküler için): "aküler depoladıkları enerjinin %20 sini geri verebiliyor.."  muhtemelen pilde de boyle olabiilir. Ama kondansator %99 geri vrebiliyor. ama onda da sızıntı akımı sorunu var ve akunun yanında kapasıtlerı düsük. 3000F lar bile...
1 harf öğretenin 4 gün kölesi olurum.

ankyra

dedikleriniz dogru; 1000 mAh kapasiteli bir pil tam kapasite ile 1 saat boyunca 1000 mA verebilir.

ancak 10mA cekilen bir pilin 1 senede bitmemesi mumkun degil. en basitinden digital avometrenizi acik birakirsaniz birkacgunde pili biter. 10 mA ceken devre surekli o akimi cekmiyordur. mesela pilli oda parfumleri; yarim saatte ya da 1 saatte bir calisirlar, calistiklarinda da kisa sure pil tuketirler.boylece 1 yildan fazla sure ile ayni pili kullanabilirler...

uardal

bende elimdeki pilli bir devreye baktım, rf alıcı lı bir devreydi ve pili 1 sene felan dayanıyordu , osilaskopa bağladığımda her saniyede 100ms yada daha kısa bir süre aktif olup kapanıyordu, sanırım bu şekilde bekleme modunda kalıp uzun süreli pil ömrünü sağlıyor.