Op-Amp ile 2 giriş arasındaki farkı alma

Başlatan ÜC, 23 Nisan 2012, 13:01:36

ÜC

"fark yükseltecinin direnç değerleri R1 = R2 = R3 = Rf olarak seçilirse yükseltme yapmadan, girişine uygulanan sinyallerin farkını alır"

Arkadaşlar internetten edindiğim opamp ile ilgil bu bilgiyle yukardaki çizimi yaptım ama çıkış görüldüğü gibi 12V. Amacım yalnızca farkı almak yani çıkışın 2V olmasını nasıl sağlarım ? Drenç değeri olarak değişik drençlerde kullandım ama yine aynı..

Not: Sanırım resmi yükleyemedim ; buraya direk linkini veriyorum

http://f1204.hizliresim.com/w/r/4t1q5.jpg

Tagli

Merak ettim, mantık nedir? Yani yukarıdaki neden çalışmıyor veya 12 volt veriyor?
Gökçe Tağlıoğlu

ÜC

tmhzkhzhz , aradaki fark drençleri 1M kullanmışsınız birde opamp olarak LM358 kullanılmış , bağlantılar aynı. Sizin çizdiğiniz projeyide çizdim ama tuhaftır çıkış 28.8V oldu , girişleri değiştirsem bile çıkış hep aynı...

tmhzkhzhz

iyi gunler

siz mesaj yazinca cizdim denedim lm 358 olanda calisiyor digeride

Tagli

umitco'nun verdiği iki durumda da opamp doyuma gidiyor, yani Isis öyle demiş. İlk verilen ideal opamp, galiba haricen belirtilmediği için besleme 12 V alınmış. LM358 ise 30 volt ile beslenince doyuma gidip 28.5 volt vermiş.

Ama neden doyuma gittiğini (sature olduğunu) çözemedim.
Gökçe Tağlıoğlu

tmhzkhzhz

iyi gunler

siz benden once mesaj yazmissiniz bir ustteki mesajda iki opamp lada denedim normal calisiyor resimlere bakabilirmisiniz

tmhzkhzhz

iyi gunler

ideal opamp in edit ozelliklerinden besleme degeri ve kazanci ayarlanabiliyor edit ozelliklerine bakabilirmisiniz
ben cizim yaparken degistirmedim varsayilan degerlerini kullandim

ÜC

Çizimde kullandığım opamp ve drençleri eski bir dosyadan kopyalayarak almış ve yerlerini değiştirerek "fark alma " haline getirmiştim Tüm kompenantların özelliklerini tek  tek inceledim ve R3 drencinin özelliklerinde bulunan "Attach hierarchy module" chech kurtusunun seçili olduğunu fark ettim. Kutuyu boş yaptığımda opamp çıkışı 2 giriş arasındaki farkı verdi. Tabi kopya aldığım ve ilgili diğer dosyalarıda aynı hata için konrol ettim. Normal davranmayan devrelerde isis kompenantlarını tekrar kotrol etmekte fayda olduğu aşikar..

İkinizede teşekkür ederim....