DS18X20 tespit?

Başlatan hazad, 23 Nisan 2012, 19:47:37

hazad

Merhaba arkadaşlar, elimde daha önceden ds1820 vardı. bununla 0.5 derece hassasiyetle sıcaklık ölçümü yapıyorum. ancak senso bozdum ve yenisini sipariş ettim. şimdi gelen sensor ds18b20 ve bundan gelen data farklı. farklı bir çözümleme yapıyorum mecburen, şimdi bu modeller arasında ki farklılığı PIC'e nasıl algılatabilirim? ona göre çözümleme yapabilirim.

Mucit23

bu yapılabiliyor bildiğim kadarıyla. Çünkü aynı hata birden fazxla farklı cihaz bağlanıyorsa o cihazların ne olduğu bilinmeli. Sanırım bbuda her cihaza ait olan 64 bitlik rom koduyla alakalı.

yamak

Eğer hatta sadece bi tane sensör varsa 0xCC komutunu göndererek rom komutunu atlayabilirsin.Yani 0xCC gönderip ardın 0xBE göndererek sıcaklık bilgisini okuyabilirsin. ds18b20 nin datesheet inin 11. sayfasında yazıyo bu anlattıklarım.

hazad

yamak kardeş, okuma yapabiliyorum ama daha önce kullandığım ds1820 idi. ancak o bozuldugu için yeniden sipariş ettim oda ds18b20 geldi ve bunun çözünürlüğü 12 bit. şimdi sensorler dışardan takılacak ve bunu takan adamlar ds18b20 yede ds1820 diyor yada tüm versiyonlarına öle diyor. şimdi bunların dataları farklı bitte olduğu için bunun ayrımını nasıl yaparım? ds18b20 nin yerine ds1820 takarsam sıcaklık farklı gösteriyor. bunu engellemek için.

muhittin_kaplan

romu okuyup ilk 8 bitteki family code da ne yazıyor bakabilir sonrasnda hesaplamayı ona göre yapabilirsin düşüncesindeyim.