sm130 RFİD kart okuyucu modül ile ilgili bilmediklerim :(

Başlatan mustafa_cmbz, 30 Nisan 2012, 14:21:57

mustafa_cmbz

arkadaşlar elimde sm130 rfid modül var.bu modülü pic ile nasıl haberleştiririm...daha doğrusu çalışma mantığı kısaca nasıldır daha önce uygulama yapan arkadaşlar ufak bir ip ucu paylaşabilirlermi acaba?

ı2c ile mi daha basit olur yoksa rx tx pinlerini kullanarakmı daha kolay halledebiliriz birde bu aklıma takılıyor...

ayrıca kart okundu kart okuma hata diye iki tane çıkış var bunları nasıl değerlendireceğiz artı en büyük etken de anten sanırım kendi sitesinde de anten ile ilgili pek bişey bulamadım gecen başka bir yerden döküman indirdim baktım anten olayına akşam denedim ama olmadı cihazda tık yok desem yeridir... :(

Mucit23

Bildiğim kadarıyla bu modüller Normalde seri iletişime ayarlanmış şekilde geliyor. Sonradan I2C seçiliyor diye biliyorum. Tavsiyem seri iletişim üzerinden haberleşmen herşey daha kolay oluyor.

mustafa_cmbz

peki bu modülleri seri iletişimden nasl çıkartabiliriz..ayrıca anten olayını yapamadım gittim son microdan 6tl ye bitane sipariş ettim bklm gelsin de gerçi ozamana kadar proje iptal edilmiş olacak...

Mucit23

Bu modülleri kullanmadım. Bir işte Petmak RFID modüllerini kullanmıştım. Dökümanı Türkçe Kullanımı kolay anten sorunu yok. Çekim mesafeside gayet iyi.
Modülün antenini el ile yapıyorum. 0.3 mm Teli kredi kartı büyüklüğünde bir dikdörtgen haline getiriyorum. Bu şekilde 5-6 CM den okuyabiliyor.

Sonmicronun modüllerinin datasheedi yanlız daha ayrıntılı olarak yazılmış. Herşey yazıyor SPİ modda nasıl kullanılacağı felan. Yanlız ingilizce tabi.

mustafa_cmbz

yazması değil hocam görsellik önemli : P ingilizcesi olmayan bi adam bile bakarak anlamalı :P off gıcık oldum zaten hiç bulaşasım yoktu gecen sene bana kitliyolardı bu projeyi yapamıyacağımdan korktuğum için (maddiyat yok bu aralar) almadıydım hay allah yaf keşke o petmakın modüllerinden alaydık :S  neyse bklm denize...peki bu modülleri kullanırken seri kullanmakmı daha iyi?

Mucit23

Ben Sonmicronun modüllerini hiç kullanmadım. petmakinkilerinde bildiğim kadarıyla(En azından benim kullandıklarımın) SPi veya I2C desteği yok. Ben hep seri iletişimle haberleşiyorum. Sıkıntı olmuyor. Birazda ihtiyaca göre değişiyor aslında. Senin için en kolay hangisiyse onu kullan Değişen birşey yoktur çalışmasında..

mustafa_cmbz

şu mesleğe başladım başlayalı kablosuz aletlerden nefret eder oldum hangisine elimi atsam elimde kalıyo..sevmiyorum rf işleriyle uğraşmayı hazır modül olcak herşeyin hazır olcak o kısımlarla ile ilgili takıcan kurcan yazcan prgramı çalıştırcan...akşamki yaptığım kartı modifiye edicem bklm can sıkıntısına belki bişiler keşfederiz...ayrıca anten kartı gelince tekrar konuyu hortlatıcam bu işi yapamadan parayı teslim dahi etsem şu rfid olayını çözecem..

Mucit23

Zor bir konu değil. Yaparsın.. Sadece biraz konuya ve yazılıma hakim olmak gerekiyor. Çünkü zamanında sırasıyla yapılması gereken birçok işlem var. Her birinin bir sırası var.

electricker

Hocam datasheette bazı kodlar var ama bunları CCS ile nasıl kullanacağım ? :'(