Çizgi izleyen robot yardım lütfen.

Başlatan owomeyela, 01 Mayıs 2012, 08:59:42

owomeyela

Öncelikle merhaba.
Ben konyada yaşıyorum lise üçüncü sınıftayım. okulda hocanın verdiği bir ödevi tamamlamak için uğraşıyorum ama elektronik üzerine pek fazla bilgim yok. ödev çizgi izleyen robot yapımı. yapmak istediğim mümkünse tek sensörlü az malzemeli maliyeti az bir çalışır devre oluşturmak. maddi açıdan pek fazla imkanım yok. yaklaşık 1,5 hafta sürem var. yabancı bir sitede gördüğüm devreyi oluşturdum ama çalışmadı yada ben çalıştıramadım. sitenin linkini vereceğim hayır sever birinin yardım etmesini istiyorum. lütfen yardım edin.
link: http://letsmakerobots.com/node/28981 burdaki devreyi oluşturmuştum lütfen yardm edin.

z

Bu devrede nasıl bir sorun çıktı?

QRD1114 ün 2 nolu pinini BC337 nin beyz ucundan ayırıp bir ucunu +3volt hattına bağlayacağın 100 Ohm direncin diğer ucunu da transistörün beyz ucuna bağladığında motorun dönmeye başlaması lazım.

Direnci ayırdığında da motorun durması gerekiyor.

Bu denemeyi yaptığında aynen olay anlattığım şekilde gelişiyorsa sensöründe sorun olabilir.

QRD1114 1 numarasını +3 volt hattından ayırıp,  +3 voltu 100 ohm üzerinden alacak şekile getir.

1 numara ile şase arasına bağlayacağın LED sayesinde sensörü test etmek mümkün.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

owomeyela

devreyi tamamlarken 68 ohm yerine 47 ohm koymak zorunda kaldım imkansızlıktan dolayı buladım. pili bağladığımda sol motor yaklaşık 3 V luk hızla dönerken diğer motor hiç hareket etmiyordu. siyahı veya beyazı gösterdiğimde bişey değişmedi.

z

68 ohm yerine 47 ohm taktığın için sensörün LEDini arızalandırmış olabilirsin. Mesajımda bahsettiğim şekilde hatanın nerede olduğunu bulmalısın.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektronikhobi

Alıntı yapılan: owomeyela - 01 Mayıs 2012, 17:56:36
devreyi tamamlarken 68 ohm yerine 47 ohm koymak zorunda kaldım imkansızlıktan dolayı buladım.

Onun kolayı var. 4 tane 47 Ω direnç alırsın şu şekilde bağlarsın.

Fırat Dede isimli bir arkadaşın hazırlamış olduğu Türkçe ders notları vardı. Benim hiç denemeye fırsatım olmadı. Ama bayağı güzel hazırlanmış olduğunu söyleyebilirim. Özellikle elektronik kısmı güzel, mekanik kısmı da biraz daha üzerinden geçilir ve ayrıntılı anlatılırsa daha güzel olabileceğini düşünüyorum.

https://rapidshare.com/files/1995646587/cizgi-izleyen-robot.pdf
Eskişehir semt pazarlarında insanın aklında soru işareti oluşturacak kadar çok zâbıta var. Tuzu kurunun hakkını korurken, emekçinin tepesine biner.

Konya Belediyesinin ise "Sokak lezzetlerine ağırlık verelim", "Gençlere yönelik bir çalışma yapalım" gibi bir politika izledikleri anlatılıyor.

owomeyela

Bu gün projeyi tekrar tamamladım. ve sonunda çalıştı devreyi hiç değiştirmeden kurdum çalıştı sanırım bağlantıları yaparken bi yanlışlık yaptım. çalışma şekli şöyleydi sol motor sürekli dönüyor sağ motor ise beyazı gördüğünde dönüyor beyazı görmediğinde duruyor. projenin orjinalindede bu şekilde sanırım projeyi tamamladım. fakat bişey sormak istiyorum. siyah gördüğünde yürümesini nasıl sağlayabilirim?
tşşkürler bu arada.