Tek batarya kullanarak +-12V elde etme

Başlatan assist, 31 Mayıs 2012, 08:51:31

assist

Merhaba arkadaslar,

Ya belki basit olacak ama, bir opamp devresi icin +-12V beslemeyi tek batarya ile nasil yapabilirim? illaki cift batarya mi olmali?

OG

Devren çok akım çekmeyecekse 2 direnç 2 kondansatör ile yaparsın.

24V kaynağa eşit değerli 2 direnci seri bağlarsın, dirençlere paralel 2 kondansator, bu nokta senin GND noktandır (sıfır noktası). Anlamı şudur, 2 tane eşit değerli kaynak elde ettik (simetrik) ve bir orta 0 noktası oluşturduk.
Opampın beslemesini de 24V'un iki ucundan.

Bazı opamplar tek +0- (simetrik)
Bazı opamplar da yalnızca +0 ile beslenebilir. LM324 gibi. Ancak devre dizaynı buna göre olmalı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

assist

hocam,
devrede bir GPS alicisi var ve ortalama 100mA cekiyor, devrenin toplam yuku yaklasik 150mA. negatif besleme sadece 1 adet opamp icin (op07) gerekiyor.

su an 2 adet 9v pil kullaniyorum. fakat biri hemen zayiflarken digeri daha uzun suruyor. ayrica devre pilin biri zayiflayinca sacmalamaya basliyor...

Maxim

OG

Veya ucuz ve kolay bulabileceğin MC34063
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Erdem

Şöyle bir şey denedim ama çalışıp çalışmadığını (Bülent hocam gibi) diğer uzman arkadaşların bir kontrol etmesi lazım  :D

9V'dan +-12V elde etme

assist

Alıntı yapılan: Maxim - 31 Mayıs 2012, 16:39:05
ICL7660 kullanabilirsin

aradigim buydu.Tesekkur ederim.

voltaj degerleri daha yuksek oldugu icin ICL7662 (piyasada varmi bilmiyorum) kullanmaya karar verdim.

bununla su sekilde bisey yapmak istiyorum

1.2V 6 adet sarjli pil kullanarak 7.2 volt ana besleme, bununla genel devreyi calistirma
positive voltage doubler ile 14. V olusturup opamp icin + besleme
negative cascade ile -14.4 V olusturup opamp icin - besleme

opamp +-10V araliginda sorunsuz calissin istiyorum

bu sekilde calistirabilir miyim?

Erdem

Bu arada yükselteç için gerekli +-15V gerilim kaynağının olmadığını farketmemişim  ::)

DC DC çevirici konusu daha önce konuşulmuştu:

https://www.picproje.org/index.php/topic,39396.0.html

Bu adreste de gerekli hesaplamaları yapabiliyor:

http://www.ladyada.net/library/diyboostcalc.html