mosfet önerisi

Başlatan emrah, 01 Haziran 2012, 11:02:16

emrah

Picin çıkışı ile dogrudan sürebilecegim smd kılıf mosfet arıyorum  p kanal. kolay bulabilecegim mosfet önerilerinizi bekliyorum. pic ile sürerken  G ile pic arasına direnç felan kullanmalımıyım?

tyildizak

Voltaj vs. değerleri uygun gelirse irfr9120 olabilir http://www.direnc.net/IRFR9120-SMD,PR-4893.html

Düşük omajlı gate direnci bağlamanız uygun olur, değeri ise sürüş şeklinize göre değişir.

emrah

IRF 9540 NS smd mosfetı nerede bulabılırım? 

teknikelektronikci

p kanal önerilen mosfet degildir daha dogrusu degilmis güya n kanala göre stabil degilmis ve gercek su ki p kanal mosfetler n kanala göre nerdeyse 2 kat pahali oluyorlar o yüzden sürüs tekniginizi degistirebilirseniz n kanal arayisina girin derim ben
yazdigim bilgiler dogrumu bilmiyorum benim duyumum budur(fiyatlarin pahali oldugunu kesin biliyorum)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

emrah

hocam rgb led sürücü için kulllanacagım. mosfetten + gerılım kontrol edılecek ve picin çıkışı ile dogrudan sürecegım. bu konu hakknda öneriniz olurmu ?

OG

Led 5V değilse P kanalı direk süremezsiniz, araya seviye kaydırıcı birşeyler eklemek gerek, transistor gibi. Forumda çok örneği var.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

emrah

Alıntı yapılan: OG - 05 Haziran 2012, 21:42:21
Led 5V değilse P kanalı direk süremezsiniz, araya seviye kaydırıcı birşeyler eklemek gerek, transistor gibi. Forumda çok örneği var.

hocam demek istediginizi anlayamadım mosfetlerle pek bilgim olmadıgı için.  kısacası projemde 120 adet 5mm rgb ledleri pwm ile kontrol edecegım. ortak uclarını tpic6b595 ile sürecegim. ledleri 12 v ile beslemeyi dusunuyorum. bu 24v ta olabılır, akımı azaltmak için.  ve mosfetide dogrudan picin çıkısını baglayacagım. sizin bahsettiginiz olayı anlayamadım.

ipek

eğer mos başına 2.4 amperi geçmeyecekseniz içinde iki adet bağımsız p kanal  SO8 kılıfta IR7104 piyasda mevcut....
bu logic gate direk Pic'e bağlayabilirsiniz...

OG

P kanalı mosfetin Source bacağı + voltajda olacağı için ve
o + voltaj PIC'ın beslendiği +5V dan fazla bir değerde ise,
pic portunun,
kendi vcc (5V) değerinden daha yüksek voltajlara çekilmesi (önlem alınmadan) sonucunda
pic portuna +5V'dan daha yüksek gerilim gitmesine sebep olur.

Sonuçda pic zarar görür.

Araya transistorlu bir devre veya zaner vs bir önlem gerekir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.