pic im yandımı nasıl anlarım?

Başlatan gökhan_, 18 Haziran 2012, 16:49:01

gökhan_

Merhabalar arkadaslar;
Pic olarak 16f84a ve 16f877a kullanıyorum,programlayım ise pickit2,
Dün bir proje yapıp 16f877a içine atıp bread nboard da devreyi kurdum çalıstırdım,1 saat sonra denediğimde bu sefer devre calısmıyordu,board üzerindeki çipin üzerine bastırınca pin_b0 daki lamba yerine pin_b1 deki lamba yanıyordu,
bu sefer 84a ile denedim gene olmadı,mclr ucundaki 10k lık direncin ucunu topraga baglamayıp bos tutunca sadece pin_b0 dan akım geciyor,
avometre ile pinleri tektek kontrol ettim(16f877a,16f84a,programlayıcın) buzzer ötmedi sadece vdd pinlerinde 1 yerine 745 gibi bişey okudu..
şimdi acaba piclermi yandı,pic programlayıcımı yandı,yoksa board damı sorun var kısa devre gibi?
tesekkür ederim

serhat1990

1-) Pickit pic'i okuyormu ?
2-) Pic' e program yükleyebiliyormusun ?

Bunları kontrol ettinmi ?

gökhan_

pickit e pici takıp laptopa bagladıgımda sorunsuz okuyor erase,blank check,verifiy ve write işlemlerinide yapıyor yani öyle görünüyor

pisayisi

Osilatör ayarlarını bağlı kapasiteleri kontrol edin. Fuse konfigurasyon  ayarları yapılmamış  kodları yüklerken kararsız çalışma durumları sık sık görüleibliyor. Genelde pic lerde bazı portlar yansa bile picin etkilenmeyen portlarında sıkıntı olmayabiliyor.
Murat

gökhan_

şimdi tekrar denedim gene olmadı mclr ucundaki 10k direnci topraga baglamayınca b0 dan 1 volt cıktı
pogram su
#include <16f84a.h>
#use delay(clock=4000000)
#use fast_io(b)
#fuses XT,NOWDT,NOPROTECT,NOPUT

void main()
{

setup_timer_0(RTCC_INTERNAL|RTCC_DIV_1);
   set_tris_b(0x00);
   output_b(0x00);
   HAYDAR:
   output_high(pin_b0);
   delay_ms(1000);
   output_low(pin_b0);
   delay_ms(1000);
   output_high(pin_b0);
   delay_ms(500);
   output_low(pin_b0);
   delay_ms(500);
   output_high(pin_b0);
   delay_ms(250);
   output_low(pin_b0);
   delay_ms(250);
   output_high(pin_b0);
   delay_ms(100);
   output_low(pin_b0);
   delay_ms(100);
   goto HAYDAR;

}

jrcapa

mclr pini toprağa mı bağlanıyordu? Yoksa eksiye mi ya da +5 V olmasın?

gökhan_

toprakdan kastım eksi uc,10klık direnci eksiye baglıyordum,şimdi pic programlayı yandı desem ona hiç takmadan en basta calısan program 1 saat sonra calısmadı,yok pic yandı desem 877 den sonra 874 de aynı oldu işin içinden cıkamadım,picin bacaklarına 5,17 volt geliyor avometre ile ölçtüm

OG

MCLR - uca bağlanırsa pic hep resette durur (mclr kullanıma açık ise). +5V a bağlaman gerek.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

gökhan_