c15 st

Başlatan emrah, 18 Haziran 2012, 19:12:55

emrah

( c15 st ) zener diyot 15 voltmudur ? datasheet baktım c15 karşılıgı  13,80V -  15,60V aralıgı gösteriyor.

emrah

C15 st diyodun ne oldugunu bulamadım halen.

direnç baglatarak enerjı verdımbir yönden akım gecmedı üzerine gerilimde düşmedi. beslemeyi tön değiştirdim  üzerinde 0,8V civarlarında gerilim düşürdü.  kullanıldıgı yer ise;

mosfetin GATE ucuna katot kısmı gelıyor. anot kısmı şaseye baglı. bu diyot  mosfet için kullanılmıs sanırım. kullanılan mosfet ise IRF3205

bu diyot olmazsade yerıne kullanabılecegım diyot önerebilirsiniz.

JKramer

Enerji verdim derken kaç volt verdiniz? Sonuçta katot'da 15-16 V civarına kadar verdiğiniz gerilimi görmeniz gerekiyor. Daha yüksek giriş geriliminde de 15 V civarı sabit kalmalı.

Yerine aynı güç değerinde 15V zener kullanmanızda bir sakınca yok, dediğinize göre gate'i yüksek gerilimden korumak için konulmuş.

emrah

hocam bu kodun (c15 st) 15V zener oldugunundan emın degılım. 100R 2W direnç ile baglı ayarlı guc kaynagı ıle örnegın 10V veriyorum direnç üzerine gerilim düşmüyor  hepsi diyot üzerinde görülüyor. gerilimi 20V seviyesine cıkarttıgım zaman 200mA yakın akım gecmeye baslıyor busefer diyot ve direnç cok ısınıyor bozulacak diye ölçemiyorum bile.  bu kodun ne oldugunu bulamazmıyız? c15 st kaç voltluktur.

dıyotun oldugu karta enerji verdım bu sefer dıyot uzerınde 2.5V seviyelerınde gerılım görunuyor. anlayamadım bir turlu

JKramer

Kaynaktan zener gerilimi altında bir değer verdiğinizde, yük direnci olmadığından, direnç üzerinde gerilim düşmemesi normal. Yalnız 20V verdiğinizde 200 mA geçmemesi lazım; ya ölçmede bir hata yapıyorsunuz, ya zenerde bir sorun var ya da eleman zener değil :). 100 R yerine daha yüksek değerli bir dirençle deneme yapabilirsiniz.

emrah

hocam 10K direnc ile denedim busefer oldu. zener üzerine 14V gerilim düşüyor 14 ten sonrası direnc üzerine düşüyor.

diger mesajdaki hesaplamalar sadece örnek için o şekilde söyledim :)

yardımlarınız ıcın sagolun.