CCS C İLE ÇIKIŞ KONTROLÜ lütfen yardım edin

Başlatan point_blank, 26 Haziran 2012, 20:17:17

point_blank

selam arkadaşlar ben bir pıc'e sensör bağlayacagım örneğin sıcaklık sensörü ve sıcaklık sensörü ileride arıza yaptıgında bozuldugunda ekrana sensör arızalı yazdırmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim o sensörün çalışıp çalışmadığını programa nasıl tanıtabilirim veya pıc in çıkış portune bir röle bagladıgımda röle arızalandıgında ekrana röle arızalı nasıl yazdırabilirim lütfen yardımcı olun bi fikir verirseniz sevinirim

XX_CİHAN_XX

Bunun için bir takım geri bildirimler almalısın.
Örneğin çift kontaklı bir rölenin boşta olan bir kontağını pice bağlı bir buton gibi düşünebilirsin.
Röle çektiğinde butona basılmış gibi olur. Röle çekme komutu verdikten sonra röle kontağının bağlı olduğu pini sorgulayarak gerçekten çektimi yada tam tersi röleyi enerjisiz bıraktığında gerçekten bıraktı mı yoksa kontaklar yapıştı kaldı mı bunları bu şekilde geri bildirim alarak öğrenebilirsin.

Sıcaklık sensörü içinde gayet basittir. Örneğin LM35 sensörü derece başına 10mV veren analog çıkışlı bir sensördür.
Bu analog hattı yüksek değerli bir direnç ile vcc ye çekersin. Sensör koptuğu, çıktığı, bozulduğu yada açık devreye düştüğü durumlarda
Analog hat üzerinde eklediğin bu pull up direnci üzerinden VCC voltajını ölçersin. Sensör düzgün çalıştığı durumlarda ise derece başına 10mV olacak şekilde bir analog değer ölçersin. Ancak buradaki açık nokta Sensörün sıfır derece konumundaki çıkışı ile sensörün kısa devre olarak bozulduğu andaki çıkışı aynı değeri verecektir. Bunu da datasheeti incelersen bir takım öteleme devreleri ile sıfır derece voltajını sıfır olmayacak değere çekebilir yada
dijital data haberleşmesi yapan DS18B20 gibi sensörler kullanabilirsin. Haberleşmede yanıt alamazsan sensör bozuk yada kopuk demektir gibi....
Çözüm çok sadece doğru malzemeyi doğru şekilde değerlendirmek ve etkili bir şekilde geri bildirim almak gerekir.
Farklı malzemeler için farklı bildirimler almalısın. Örneğin akım ölçerek aşırı akım çekildiği kontrol edilibilir farklı durumlar için...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.