Hareketli cisim takibi

Başlatan matador, 23 Temmuz 2012, 23:28:59

matador

Bir robotun bir insanı belirli bir mesafeden takip etmesini karaköyde bulabileceğim bir sensörle yapmam mümkün mü?

skara1214

böyle bir sensör yok ama şöyle bir sey olabilir pır sensörünü kullanabilirsin.Biraz araştrınca nasıl kullanacağını bulabilirsin
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Ömer KANAR

Bu durum görüntü işlemenin konusu gibime geliyor.
Bakalım arkadaşlar ne diyeceler..
Bir tek saat, beş vakit namaza abdestle kâfi gelir.

berat23

denemedim ama birden fazla termal kızılötesi sensör kullanılarak tespit edilebilir.aynen çizgi zileyen robot mantığıyla olur gibi.böylece basit bir ısı güdüm sisteminiz olur.görüntü işlemeye girmeden 2-3 sensörle ancak böyle olabilir.

sensörden kastım şu;
http://www.ebay.com/itm/1PCS-TS118-3-non-contact-infrared-temperature-sensor-100-original-/130721455615?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e6f9b1dff

eistain_54

Hocam ultrasonik sensörlerle yapılmış yerli yabancı örnekleri var.Yerli örneklerden Fırat Dede'nin mobill araştırma robotu gibi ismi olan robotu var.İnsan mı değilmi tespiti için birden fazla ultrasonik sensörü uygun konumlayıp en boy belirlemesi yapabilirsin gibi geliyor.Örneklerini gördüm link veremiyorum netim ölü vaziyette.İyi çalışmalar.
Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

matador

Hepinize teşekkür ederim cevaplarınız için bende 4-5 tane sensör kullanıp yapmayı düşünmüştüm görüntü işlemeye bulaşmadan en mantıklı çözüm bu olacak gibi  tekrar teşekkürler