$4.99 Stellaris ARM Cortex-M4F LaunchPad

Başlatan fatihinanc, 08 Ağustos 2012, 03:00:59

pisayisi

St nin discovery kitinde kullanılan işlemci •STM32F407VGT6 ile ti nin launch pad de kullandığı LM4F120H5QR  işlemci yani hangisi iyi gibi sorular görüyorum. İnanın kıyaslamak mümkün değil st nin işlemcisi yanında ti nin cortex m4 ü çocuk oyuncağı kalır.

St işlemcinin ti işlemciye göre üstünlükleri şöyle;

Flash 4 kat fazla,
sram 6 kat fazla,
Hız 2  kat fazla,
Motion pwm,
Encoder modülü,
lcd sram paralel camera modülü
Random sayı generatörü
i2s audio class
ethernet mac
adc ve timer larda sayı ve clock üstünlüğü

ilk görebildiklerim bunlar arada dağlaar kadar fark var üstelik bord üstündeki audio codec mems sensörler de cabası... Yinede 5 dolar eder ;D
Murat

mcn

Açık konuşmak gerekirse ST nin işlemcisine ne zaman başladıysam bişeyler yapmaya çalıştıysam nefret edip bıraktım >:(

ne lisede ne ünide algoritma, c vb hiçbir ders almadım. Programlamayla ilgili herşeyi kendi çabalarımla öğrendim. Tabi durum böyle olunca ne temel,ne de üzerine sağlam çıkılmış bi programlama yapım var.

ST de maşallah hem 32 bit olması hemde assembly gibi programlanması nedeniyle her seferinde pes ettirdi beni.

Ama ti ın o API si varya o API si, ARM dünyasına tutunmamı sağladı. Şu anda çok rahat bir şekilde LM3S811 işlemciyle pic te yaptığım tüm uygulamaları rahatça yapabiliyorum.
işte o api:
http://www.ti.com/lit/ug/spmu019o/spmu019o.pdf

ST nin gelişmişliğine lafım yok,saygılar,ancak kullanamadıktan sonra,istersen 100 ghz olsun.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

pisayisi

Alıntı yapılan: mcn - 02 Ekim 2012, 20:36:20

ST de maşallah hem 32 bit olması hemde assembly gibi programlanması nedeniyle her seferinde pes ettirdi beni.

ST nin gelişmişliğine lafım yok,saygılar,ancak kullanamadıktan sonra,istersen 100 ghz olsun.

STM32 ler assembly programlanmıyor yaa, çinliler bile artık firmware kullanarak program yazıyor kütüphane api gibi düşünüldüğünde çok verimli seri kodlar yazmak mümkün. Birtek sıkıntı var öğrenmek için hazır örnekleri iyice çalışmak aşina kazanmak gerekiyor işlemciye sonrası ise zevkinize göre kod yazmak ;D
Ti nin launchpadi ile gelen örneklere bakıldığında st nin firmware tanımlamalarından daha basit ve compact değil...
Murat

XX_CİHAN_XX

Evet Firmware st de çok kolay kod yazmamızı sağlıyor ama işlemcinin hızını da çok yavaşlatıyor.

Bide ST nin dosyalama sistemine alışamadım bir türlü   ???

Bir konuya bakacaksın o konu ile ilgili tek bir noktada derlenmiş yazı yok. Bir kısımda anlatıyor hop başka bir yere zıplıyorsun oradan başka bir yere. İşlemci geliştikçe mi böyle oluyor anlamadım microchipte atmel dedatasheet ler çok düzenliydi  :o
Yada ben hala alışamadım.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

mcn

ti nin launchpadindeki kodlara baktım dediğiniz gibi firmware CM4 çekirdeği için henüz tam oturmamış durumda sanırım. Ya da bana öyle geliyor. TI ın en güzel özelliği thump ve thumb2 özelliğinin olması, bu sayede firmware ile yazılan uygulamalarda harika performans sağlıyor, çok karışık uygulamalar yapmadım ama şu ana kadar yaptıklarımda herhangi bir yavaşlama vs yaşamadım.

Seferi

Yeni konu açarak formu kirletmeyeyim dedim  ;D 
Acaba aşağıda linkteki kitin siparişini versem, o da evime ücretsiz geliyor mu?

kralsam

Alıntı yapılan: mmilamur - 03 Ekim 2012, 23:22:20
Yeni konu açarak formu kirletmeyeyim dedim  ;D 
Acaba aşağıda linkteki kitin siparişini versem, o da evime ücretsiz geliyor mu?
TI sample gönderimlerinde dahi kargo istemiyor. Bilginize..

Seferi

mcn

ti sample gönderimi konusunda çok başarılı gerçekten, umarım önceki yıllarda olduğu gibi microchip in olayına dönmez.

EmaNet

Arkadaşlar bugün baktım Orrder Status'a Status: Pending
Gönderim tarihi ise: Est. Ship Date 12/05/2012

Ne zaman gelir acaba tam olarak.

mcn

5 aralıkta gönderiliyor,1 hafta içinde elinizde olur o tarihten itibaren.

EmaNet

AsHeS

Alıntı yapılan: EmaNet - 04 Ekim 2012, 21:22:22
Arkadaşlar bugün baktım Orrder Status'a Status: Pending
Gönderim tarihi ise: Est. Ship Date 12/05/2012

Ne zaman gelir acaba tam olarak.
Kargo 3 gün sürse Aralık 15 te alırsın.

mcn

Alıntı yapılan: EmaNet - 04 Ekim 2012, 22:13:47
5 aralık mı? Şaka gibi.  >:(

Bana da 4 aralık demişlerdi sırf bu duruma sinir olduğum için iptal ettirdim.

muhendisbey

Bugün elime ulaştı. Fedex ile gönderim yapılmış

içerisinde geliştirme kartı ve mikro usb kablosu var. 18TL den kabloyu çıkarsak kart daha da ucuza geliyor :)

Kartın üzerindeki Pinlere aldığım 2 kartı takarak slave master uygulaması yapılabilir. Veya hot plug uygulaması. Birisi bozulduğunda diğeri kaldığı yerden programı işletecek... Belki multitask uygulaması. Henüz deneme imkanım olmadı.

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.