Civa ve yüksek magnetik alan hakkında

Başlatan fractal, 25 Ağustos 2012, 14:26:51

fractal

4000 --6000 amper arasında kaynak yapan kaynak makarası var.bunun içinden soğutma amaçlı civa geciyor.bazı zamanlarda civa katılaşır gibi bakır kaynak makaralarına sarıyor.bunun nedeni ne olabilir.kaynak makaralarının bulunduğu ortamda yüksek bir mağnetik alan oluşuyor tabi...

acaba bu mağnetik alan civa metal olduğu için civayı zamanla mıknatıslıyormu?ama mınatıs bakırı cekmezki oda var..civanın kristalleşmesi diye bir şey olabilirmi?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

muhendisbey

Alıntı yapılan: fractal - 25 Ağustos 2012, 14:26:51
4000 --6000 amper arasında kaynak yapan kaynak makarası var.bunun içinden soğutma amaçlı civa geciyor.bazı zamanlarda civa katılaşır gibi bakır kaynak makaralarına sarıyor.bunun nedeni ne olabilir.kaynak makaralarının bulunduğu ortamda yüksek bir mağnetik alan oluşuyor tabi...

acaba bu mağnetik alan civa metal olduğu için civayı zamanla mıknatıslıyormu?ama mınatıs bakırı cekmezki oda var..civanın kristalleşmesi diye bir şey olabilirmi?

Mıknatıslamadan kastınız çekmesi ise sanmıyorum. Mıknatıslanma ile demir nikel kobalt malzemeleri etkilenir.

Lakin: eğer akım herhangi bir cisimden akıyorsa ki bu civa olsun, elektromanyetik alana maruz kaldığında bir kuvvet oluşur. Bu da yerdeğiştirmesine neden olabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mustafa_cmbz

su soğutma gibi bişi yani civa kullanılıyor hmm...doğrumu anladım... civa ısındığında hal değiştirmiyormu? veyahutta civa ısındığında haldeğiştiriyor olmasın....bi ara nette civa ile yapılan bombalardan bahsediliyordu ordan aklımda kalmış olabilir...

The Gariban

Bu makina teneke kutu imalatı için kullanılıyorsa cıva burada daha çok yağlayıcı etkisi için kullanılıyormuş.Bazı yazılarda da çokda fazla avantajı olmadığını söylüyor.

muhendisbey

Civa soğutmak için iyi bir malzeme değildir. Nedeni iletken ve zehirli olmasıdır. Düşünün civa ısıyı çektiğinde buharlaşacaktır bu buhar da oradaki operatörü işçiyi zehirlemek için yeterli, tabi civa dış ortama çıkarsa, çıkmazsa bu seferde sistem civa buharından dolayı hava yapabilir. Gariban'ın dediği gibi daha çok yağlama özelliği vardır Yüzey gerilimi yüksek olduğundan dolayı temizleme görevi de olabilir.

Bir diğer husus iletken olması, soğutacak maddenin iletken olması istenmez çünkü sıvı kaçak yapabilir, yaptığın da da elektronik kartlara ve insanlara zarar verecektir.

Endüstriyelde soğutma için bor yağı, trafolarda da kaç numaraydı hatırlayamadım ama makine yağı kullanılır. Yani ne su ne de başka birşey yerine göre değişir ancak genel manada soğutma için en ideal malzeme yağdır. Yalıtkandır, bulunduğu yüzeye yapışarak sürtünmeyi azaltır, buharı çok az olup civa kadar zararlı değildir. Dezavantajı ise belirli bir ısı değerini aşarsanız tutuşabilir ve ısıl iletkenliği civa kadar iyi değildir.

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

salim ALTIN

Merhaba.
6000 amper kaç mm kesitli bir borudan geçiyor. Borunun et kalınlığı nedir ?
Civa soğutma yaparken kendi üzerinden de akım taşıyarak akım geçişini rahatlatmak için seçilmiş olabilirmi ?
Civa her ne kadar sıvı da olsa yapısı nedeni ile vede hızlı akış kuvvetinden dolayı zaman içinde bakır boru cidarını inceltiyor olmasın.?
o zaman akım geçişinde civaya daha fazla yük biner. bu durumda yapısal sorunlara sebep olur.

sahi sormayı unuttum; söz konusu sıkıntı yanlızca asıl akım taşınan hat içinde mi oluyor yoksa tüm soğutma sistemi için zaman içinde oluşuyormu?
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....