pwm 16f877

Başlatan cann, 30 Ağustos 2012, 12:28:01

cann

16f877a ile 2 kanal pwm üreten ve 2 role çalıştıran bir uygulama yaptım. herşey normal çalıştı dün. devreyi kapattım. bugün açtım roleler çalışıyor programa göre fakat pwm lerin çıkışı birinde 2,5 volt diğerinde 1 volt, dün 5 er volttu.
durduk yere ne oldu?

mistek

PWM duty cycle kontrol edin ancak pindeki değer vcc olduysa o pwm olmaz normal dc sinyal olur. 1volt=%20 duty cycle  2.5volt=%50 duty cycle demektir. Tam olarak yapmaya çalıştığınız nedir?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

cann

program ve donanım kusursuz çalıştı.
bugün tekrar açtığımda sorun var, program çalışıyor adc çalışıyor. pwm çıkış ölçümleri düşük şimdi. dün hepsi normaldi.

osilarör bozulsa yine açıklamaz iki pwm farklı voltaj çıkışı var

matador

Sen adc ile pwm kontrolü mü yapıyorsun? Ne yapmaya çalıştığını anlat ki kolay yardımcı olunsun derdine. Eğer adc ile pwm kontrolü yapıyorsan analog değer değiştikçe duty cycle da değişecek voltajları öyle okuman normal. Ama pwm ile röle kontrolü yerine transistör kontrol etsen sesten kurtulursun.

Yazdığın programı çizdiğin devreyi koyarsan daha iyi olur. Ticari değilse tabi.

cann

resim ekleme yerini bulamadım ne yazık ki
ticari değil her yerde bulunan bir devre. roleler transistörle çalışıyor. pwm ler pot girişi ile kontrol ediliyor, istediğim potu bulamadığım için yaklaşık bir şey kullanıyorum. belki bu yüzden her iki pwm nin davranışı aynı değildir. pwm çıkışlarını genliği değişmiyor sadece duty oranı değişiyor, bu nedenle sürekli 5 volt çıkar diye düşündüm.

mistek

Yok PWM öyle çalışmaz. Pwm ile biz sinyalin görev süresini değiştiririz yani işaretin ortalama değerini arttırıp azaltabiliriz net olarak 1 veya 0 dır diyemezsiniz. 16f877 ile en düşük 244Hz pwm çıkışı alınıyor röleler yavaş kalabilir transistörle yapmanız daha uygun olur.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

matador

V+=5V

Birinci sinyalin %25 duty olduğunu varsayalım. Bu durumda Vaverage=1.25V olacak.
İkinci sinyalin %50 duty bu durumda Vavarage=2.50V, Üçüncü sinyal de ise %90 kabul edersek Vaverage=4.50V olacak.

pwm çıkışın 5v üzerinden duty yüdesi ile bulunur. Çalışma mantığı böyle.

cann

teşekkürler o zaman hala doğru çalışıyor:)
resim nereden ekleniyor

devrenin sorun çıkaran bölümünü eklemek istiyorum
teşekkürler

matador

Yanıtla butonuna tıkladığında açılan mesaj penceresinin üstünde yüz ifadeleri var onların üstünde B nin altında monalisa gibi bir resim var tıkla ona ondan sonra iki parantez grubu açılacak eklemek istediğin resmi  resim upload sitelerinden birine yükle sana resminin linkini verecek o linki iki parantez grubu arasına yapıştır.