Ynt: İnverter Trafosunda Akım Hesaplama?

Başlatan mustafa_cmbz, 01 Eylül 2012, 15:47:07

mustafa_cmbz

Arkadaşlar uzun vadeli bir proje ile evin elektrik ihtiyacını güneş ve rüzgar gibi enerji dönüşümlerinden sağlamak için girişimlerde bulunmaktayım...herşeyi kendim yapacağım...

şuan apc marka ups trafosu ile sanırım 100-150watt kadar bir trafo ile ca3524 'lü bir devreyi çalıştırmak için malzeme almaya gidip durum :P ayak üstü kafama birşey takıldı....

şimdi biz bu devreden kaç amper çekeceğiz yani bu max. çekilecek akımı neye göre hesaplayacağız?

+12v akü ile 220v elde edeceğim ama watt'ı neye böleceğimi şaşırdım...giriş akımına mı çıkış akımına mı.....çıkış akımına ise çıkış akımı AC olacağı için başka faktörlerde giriyormu acaba işin içine?

birde buna göre sigorta seçimi yapacağım çünki :D   iyi çalışmalar...

mesaj birleştirme:: 01 Eylül 2012, 15:48:41

birde Başka tavsiyesi olanlar varmı bu konuda ... daha çook inverter yapmam lasım çoook :P

mehmet

Kullanacağın akü gerilimi ile akımının çarpımından çıkan güç
harcayabilecegin güç. Bir de kayıplar var, devre, trafo, ısı vs. gibi
12v / 7A/saatlik bir UPS aküsü kulandığını düşünelim;
12x7=84W
220 tarafında ise;
84/220=0,381A/saat bir akım alabilirisin. Tabi kayıpsız.

Akü kapasitesi, istenen güç, harcanacak para gibi olayların
ortalama bir değeriyle uygun bir sistem oluşturulabilir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr
https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.tr "CC BY"

malisert32

Bir trafodan çekilecek max. akımı belirleyen ana faktörler;
İletken tel kalınlığı,trafo göbek kesit ölçümü ve yükün çektiği akımdır.
Tabi,yapılan plâna göre diğer faktörler de önemlidir.Ör;İnverter modelinde,akü kapasitesi,frekans v.b. Şebekede de ise zaten şebekeden istenilen kapasitede akım çektiğimizden bahsetmeye gerek yok.

Yenilenebilir enerji konusunda deneyimlerimi paylaşabilirim.Bilhassa rüzgar enerjisi üzerine profesyonel düzeyde 5 yıldır çalışmalarım devam ediyor.Şu anda istenilen kapasitede kendi tekniklerime has alternatör ve bu alternatörü her türlü şartlarda kontrol eden üretimi kontrollu aküye veren aküyü şarj eden Şarj ünitesi yapıyorum.Bilhassa Ş.Ü. devamlı 150-200 amperi geçen kapasitelerde olabiliyor.İstenilen kapasiteyi söyleyin buradan beraber bir çalışma ortaya çıkaralım.