İlginç bir devre yapıyorum belki yardımınız dokunur?

Başlatan erdogan2734, 07 Eylül 2012, 13:24:36

erdogan2734

Öncelikle herkese Merhaba;
Pic projenin belalı üyelerinden ben yine ilginç bir proje ile karşınızdayım...
Bir rf kumanda yapıyorum ancak bu sefer 5 butonlu olacak ve şarj edilemeyen bir pille çalıştıracağım.
12Volt kumanda pili kullancağım. Devrede pic kullancağım ve pic'in Vdd bacağını bastığım tuşların çıkışından vereceğim. Bir resim hazırladım ekte
umarım anlatmama yardımcı olur.Tuşa bastığım anda rf ve pic çalışıp bilgiyi gönderecek ve tuştan elimi çektiğimde rf ve picin besleme voltajı kesilecek. Benim sıkıntım şu devreyi resimdeki gibi çalıştırıyorum ancak 7805 sürekli açık kalıyor buda pilin erken bitmesine neden olacak diye düşünüyorum.
Bunun için 2 yollu buton aradım ama bulamadım. Bunun dışında önerileriniz vasa dinlerim.
Yani acaba bir butonla hem 7805 ile pil yolunu hemde picin 5 volt beslemesini iki yolu verebilirmiyim yada bu işin başka bir yöntemi varmıdır?
  Şimdiden teşekkür ederim...

Bildiğim tek şey henüz hiç bir şey bilmediğim...

z

Bu şemada butonlara 5v giren noktaya 5v değil de 12v ver. Diyodların çıkışı olan Vdd yi ise 7805 in voltaj girişine bağla.

Böylece butonlardan hangisine basarsan bas 7805'e enerji uygulanmış olur.

1,2,3,4,5 olarak isimlendirdiğin buton çıkışlarından PIC'e doğrudan gitmek yerine 10K direnç ile git.

Mevcut şemadaki R1...R5 dirençlerini 100K yap ve herbirine paralel 4v7 zener paralel bağla.

Bu durumda sistem bir hayli iyileştirilmiş olacaktır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

coco

3 veya 3.5 voltla çalışan pic varmı bilmiyorum.çift kontaklı buton kullan rf çıkışlarını biraz geç başlat.

diot

12 volt yerine niye 5 volt batarya kullanmıyorsun. Böylece regüle yede gerek kalmaz. diotların ucunu pic'in int bacağına ver tuşa basılınca interrupt oluşsun görevini yapıp sleep durumuna girsin.

halilgalic

hemşire çagrı panellerinde böyle bir kumanda yapmıştık 23a pil kullanıp 5.1v zener diyot ile sistemi çalıştırmıştık.

Veli B.

Devrenin çekeceği akıma göre seri bir direnç koy ve butonlara direkt 12V ver. 7805 i at gitsin. 5.1V zener yeterli.
1.2.3.4.5 bağlantılarında seri 47K kullan.

erdogan2734

Sevgili arkadaşlar kumanda çok küçük bir kutuya gireceği için 3.7 Volt Li-İON  yada şarj edilebilir herhangi bir malzeme kullanamıyorum. En uygun pil olarak küçük kumanda pilleri var bilirsiniz onları koyabiliyorum.
   Sevgili Z hocamız güzel bir açıklama yapmış onu bir deneyip tekrar yazacağım diğer arkadaşlarıma ilgisi için ve bilgi paylaşımı için teşekkür ederim...
    İyi akşamlar...

z

Madem önerimi beğendin, eğer 4v7 zenerler yer açısından sorun oluşturacaksa takmak zorunda değilsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

arm-beginner

Atmel dünyasından geldiğim için, vereceğim öneri nekadar PIC için geçerli olur bilmiyorum.
Benim önüme böyle bir proje gelse, MCU'yu sleep moduna atardım ve butona basıldığında uyanmasını sağlardım.
Eminim PIC'lerinde sleep modu vardır. Orda seçtiğin MCU'ya göre 100nA falan çekiyor. Kullandığın pile göre bazen pilin kendi boşalma akımı daha yüksek olabiliyor.

memed52

23A  12 Volt pil yerine, 11A  6 Volt pil kulanılabilir.

İyi çalışmalar.

MT

Dediğin sistem link te bulunan cihazın RK60 modeli kumandasında mevcuttur. Ama sistemini çözemedim. Ve aynen @arm-beginner arkadaşımıızn dediği gibi kendi projemi uyku moduyla hallettim. Tabi ST firmasının ultra low power stm8lxxx serisi işlemcisini kullandım.

Kullanığım pil modeli 3V 230mAh'lık 2032 serisidir.

İşlemci Özellikleri:
Supply voltage range 1.65 V to 3.6 V
Low power consumption (Halt(uyku modu): 0.3 µA,Active-halt: 0.8 µA, Dynamic Run:150 µA/MHz)   

link:
http://www.keyline.it/eng/keyline-tv/tutorials/clonation-of-car-keys-and-remote-controls-with-keyline-rk60-standard-procedure.html

htellioglu

erdogan hocam,
buton girişlerini bu şekilde düzenlersen çözüm olabilir..

http://a1209.hizliresim.com/11/7/cs9gz.png

ipek

7805'in gnd bacağı bu tür bağlantıda çalışmaz ne verirsen o çıkar.
cepten yazdığım için sema çizemiyorum . bir adet pnp transistor pilin + 'sı emiter'inde olsun collector'u 7805 girişine bağllarsın emiter ile beyz'e 4k7 direnç bağla butonları yazılımdan birer uçları gnd'ye bağlı olarak değiştirebilirsen eğer her buttondan bir adet 4148 diyot
ortak nokta beyse gelecek butona basınca transistor iletime geçip voltaja yol verecek pic beslemesine 47 mikrofarad elko koyar isen elini butondan çekince işlemci sapıtmz gibi isiste transistoru simule edebilirsin programı değiştirmeden NPN transistorlede olur azıcık karışık.....

erdogan2734

htellioglu hocam
               Çizim başarılı ancak pratikte çalışırmı denemek lazım.
        İpek hocam
               sizin anlatmaya çalıştığınız devre biraz karışık, kafamda kuramadım ama onuda yarın denerim iş yerinde teşekkür ederim.

My75

Bu şekilde düzenlersen sorunsuz çalışır..Fazladan 5 direnç kullanacaksın..

Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...