Osilatör ayarları ile ilgili 2 soru

Başlatan rogue_cn, 11 Eylül 2012, 04:20:54

rogue_cn

Arkadaşlar 18f4550 ile bir devre yapıyorum. Ve bu picle yapılan tüm devreler içerden 48Mhz ayarlanıyor usb kullanılmışsa. Ama yapacağım projede hem rfid hemde usb var. rfidli projeler ise sürekli 4Mhz olarak ayarlanmış. Ne yapmalıyım?
Diğer sorumsa şu. içerden #use delay(clock=*****) komutu ile osilatör ayarı yapılıyorsa neden harici bir osilatöre gerek duyuluyor projelerde? harici dedeim dışardan iki kondansatör arasına koyulmuş genelde 4 yada 8 mhzlik kristallerden bahsediyorum

serhat1990

2.Sorunda şöyle bir yanlışın var #use delay(clock=*****) ile yazılımda gecikme kütüphanesi gibi birimlere çalışma frekansını bildirirsin. Yani bu komut pic'i istediğin frekansa ayarlamaz. Dahili veya harici osilatör amaca göre değişir . Tüm piclerde dahili osilatör bulunmuyor. Ayrıca harici osilatörler bana göre daha stabil çalışıyor ( kristal osilatörler ). 

1.Soruda  ise 48mhz olmak zorunda değil diye biliyorum. 18f4550 'nin datasheet'inde yanlış hatırlamıyorsam 6 ile 48 mhz arası bir saat sinyali gereklidir diyordu. Buradaki 48 mhz ' in standartlaşmış olması yüksek hızda işlem yapabilmek içindir. RFid ile ilgili 4 MHz ile çalışıyor falan demişsin fakat hiç bir bilgi yok bu modül nedir ne değildir ?

İyi çalışmalar.

rogue_cn

hocam microelektronikanın ürettiği RFID modülünden bahsediyorum

serhat1990

Baktım rfid modüle tam olarak açıklamasını bulamadım . belli bir baudrate hızında haberleşiyordur senin  o baudrate değeriyle haberleşmen yeterli neden 4 mhz diye kısıtlıyorsun kendini. Sürekli öyle olmasının sebebi hepimiz en başlardan beri 4 mhz osilatör ile çalıştık alışkanlık olduda ondandır :) :) Kullanacağın rfid modülün datasheet'ini incele kaç baudrate hızında haberleşiyorsa yazılımını yap ona göre usb için 48 rfid için 4 mhz osilatör kullanacam diye kısıtlama kendini . İlla yapılan örneklerden referans alacaksın diye birşey yok. Aç datasheet'ine bak. Önemli noktaları not al kendine çalışmalarına başla.

Benden bir tavsiye , banada büyüklerimden diyelim ...

Bir devre görüyorsun 7805 regülesi ile beslenmiş sen lm2576 ile besle. RF Haberleşme yapılmış   a rfmodülü kullanılmış sen b rf modülü kullan ,  bir yazılım görüyorsun bilmemne kütüphanesi kullanılmış sen başka bir kütüphane ile aynı programı yaz. Yani bana göre farklı yollardan gitmek ufku açar çözüm yollarını fazlalaştırır :)

İyi Çalışmalar...

rogue_cn

eyvallah kardeş. Valla doğru diyorsun. Ama onun için uğraşıyorum. ve sorunu hala halledemedim ;)

serhat1990

rogue_cn

hallettim kardeş sağol. RFIDde 48Mhz çalışma frekansı ile çalışabiliyormuş. 

serhat1990

Çalışır , dediğim gibi yeterki haberleşme hızını ayarla , kolay gelsin...

Örnek projeler değilde datasheet'leri referans al kendine ...