DS1868 Dijital Potansiyometre Entegresi Sorunları(Başbelası!)

Başlatan mcn, 12 Eylül 2012, 13:21:45

mcn

Herkese merhaba,
Hem bu kadar pahalı hem de bu kadar sorunlu bir entegre görmedim.

Standart pot kullanılan biryeri dijital olarak kontrol edebilmek için DS1868 entegresi aldım.Delikli pertinaks üzerinde devreyi kurdum. İlk çalıştırmada hiç sıkıntı yoktu, DS1868 de düzgün çalışıyordu. Sonra çalıştığını görünce pot kablolarını bağlamak için DS1868 in 0. pot ucuna klemens bağladım.Devreyi tekrar çalıştırdım ve ds1868 in pot çıkışları sonsuz direnç gösteriyor,yani çalışmıyor.Dedim heralde çok ısındı bozuldu vs ki olmaması lazım aslında bu kadar basit bozulmamalı.

Yedek bir tane daha almıştım,onunla değiştirdim,soket üzerinden değiştirdim ikincisine hiçbişekilde havya değmedi,bu entegre de pot çıkışlarında sürekli 10 k maksimum değerini gösteriyor,ne azalma var ne artma hiçbi şekilde direnç değerini değiştiremiyorum. Kodlarımda bir sıkıntı yok dediğim gibi ilk seferde çalıştı simulasyonda da çalışıyor.

Daha önce bu tür sorunlar yaşayıp buna çözüm üretebilen var mı?Bu entegre fena halde sinirlerimi bozuyor,hem pahalı,hem dandik..(?)
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

z

Normal potansiyometre uçlarına potansın gücünü dikkate alarak DC voltaj verebilirsin. Fakat digital potlarda pota uygulanabilecek DC voltaj sınırlıdır. Senin uygulamanda durum nedir?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ErsinErce

mcn

Henüz kontrol etmek istediğim sisteme bağlamadım zaten hocam,bağladığımda da 5 V olacak potun H ucu.

mesaj birleştirme:: 12 Eylül 2012, 14:27:59

Entegrenin haberleşme uçlarına gelen pinleri osiloskopta inceledim,ISIS ta çalışan devre üzerindeki sinyallerle karşılaştırdım,sinyaller de aynı ama hala bi değişiklik yok.

mihri

Microchip'in de dijital potları var fiyatları daha uygun olabilir. Bana da lazım olacak bu dijital potlar.
"Eppur si muove!"

mcn

Onları bi incelemek lazım,şu an ds1868 den vazgeçtim,sorunu her ne ise çözemedim problemini,farklı yöntemlerle hallettim ihtiyacımı.

CLR

Birkaç kez DS1267 kullandım, hatta dijital ayarlı dc güç kaynağıda yaptım, bahsettiğin gibi bir kez bile sorun yaşamadım. Gayet normal çalışıyor. Statikle bozuluyor olabilir ama bu kadar kolay bozulmamalı. Çakma IC olabilir belki pinlerinde ESD koruması yoktur veya soft/hard bir hatan vardır.
Knowledge and Experience are Power