PIC18F4431 Programlama Sorunu

Başlatan sdonmez, 18 Eylül 2012, 21:52:11

sdonmez

Merhaba,

Brenner8 ile programlayarak devrede çalıştırdığım PIC18f4431, birkaç kez tekrar programlamaya çalıştıktan sonra programlama sonrasında hata vermeye başladı.
Usburn18a3 programını kullanıyorum. Çıkan mesaj şu şekilde:
Start to program flash## 560 error(s)
Start to program ID - ok
Start write configuration - ok
Çalışan devreden çıkartıp tekrar programlamaya çalıştığım esnada bu hatayı veriyor. Bu şekilde hata veren 4. PIC. Nedenini anlayamadım.
Konu hakkında tecrübesi olanların yardımını rica ediyorum.

Bu arada eklemeyi unutmuşum. Programlayıcı PIC'i tanıyor, okuyabiliyor.

Daha önce hata veren PIC'i tekrar programlayı denedim. Hata vermedi, programlandı. Fakat sonra tekrar aynı şey olmaya başladı :(

Teşekkürler

Saruman

Bir de PIC in içini tamamen silip yeniden programlamaya çalışabilir misiniz ?

sdonmez

Erase PIC ile silip deniyorum ama faydası yok

dnacikaya

usburn başka sürümleri denedinizmi.

sdonmez

Denedim. Elimde 18a2, 19a3 ve 112 sürümleri var.
Programlar arasında da fark var. 18a2 ile HEX dosyasını seçtiğimde "Hex-file contains .. errors" yazarken, 19a3 ile açtığımda uyarı vermiyor.

Yine oldu...Hata veren PIC, bi ara tekrar programlandı. Programlayıcıda mı problem var acaba?

mozkan87

Programlayıcının Vpp kalibrasyon ayarları doğru mu? İşlemci yok iken bir grafik çizdirin usburn programında ve uygun mu bakın. Birde picin beslemesini karşılayamıyor olabilir programlayıcı. Yani besleme voltajı çöküyordur.

sdonmez

PIC takılı değilken aldığın grafik:

mesaj birleştirme:: 19 Eylül 2012, 11:01:14

http://www.electro-tech-online.com/microcontrollers/38267-help-programming-18f4431.html Buradaki arkadaş da benzer sıkıntıdan bahsetmiş.