LPC11C24 Can-Bus düzensiz çalışıyor. Tecrübe ile sabittir.

Başlatan Logan, 18 Ekim 2012, 08:31:22

Logan

Günaydın arkadaşlar.

NXP marka M0 çekirdekli, içerisinde dahili can-bus transceiver modülü bulunan LPC11C24 dengesiz çalışıyor. Aynı makine içerisinde yer alan beslemeleri farklı iki kart arasında iletişim problemi oluyor. Kartlar 10 ms'lik periyotlar ile birbirine sürekli olarak veri gönderiyor. Fakat LPC11C24, ilk açılışta bazen 7 bazen 15 defa veri aktarımı yaptıktan sonra iletişimi kesiyor. PCAN marka usb-canbus çevirici modül ile denediğimizde her iki kartta sorunsuz çalışıyor. Hatta kartları makine içerisinden çıkarıp 20 metrelik kablo ile birbirine bağladığımızda yine çalışıyor. Fakat makine içerisinde can-bus hattı duruyor. İşin garip tarafı can-bus hattı dışında kart üzerinde gürültü alan veya sorun çıkaran başka bir kısım yok.

Önceleri problemin programda olduğunu düşünüyordum. Örnek programları inceleyip üzerinde uğraştıktan sonra donanımsal bir sorun olduğuna karar verdim. İlk aklıma gelen her iki kartın şaselerini eşitlemekti. CanH ve CanL kablosununun yanına şase kablosu ilave ettim ve çalışmaya başladı. 5 gündür de sorunsuz çalışıyor. Bu problem sanırım can-bus transceiver modülünün dahili olarak içerisinde yer almasından kaynaklanıyor. Yani aslında gürültü alan modül değil işlemci sanırım.

Problemi çözdüm, farklı bir fikri olan varsa duymak isterim.

İyi günler, iyi çalışmalar.
İmza.

Logan

Göz attım gerbay. Uzun uzun okudum. Problem besleme kaynaklı veya şaseler arası seviye farkından ötürü oluşuyor olabilir. Gürültü fikri sadece bir varsayımdı. Çünkü çok gürültülü bir ortamda çalışıyor kartlar.
İmza.

vedo35

Peki NXP ile bu sorun ile ilgili iletisim kurmayi denedinizmi?
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Logan

Pek ilgilenmiyorum. Çünkü aynı işlemcinin PWM modülünde derleyici problemi çıkmıştı. Keil ile derlenen programda PWM çıkışı alınamazken, LPCXpresso ile derlenen program çıkış veriyor. Keil'e yazalı bir ayı geçti. Geri dönen yok.
İmza.

JKramer

Bu denetleyici, dahili transceiver'ı ve fiyatıyla oldukça uygun görünüyor; geçtiğimiz seneden beri başka tecrübeniz oldu mu acaba?

mufitsozen

Alıntı yapılan: JKramer - 21 Eylül 2013, 12:56:09
Bu denetleyici, dahili transceiver'ı ve fiyatıyla oldukça uygun görünüyor; geçtiğimiz seneden beri başka tecrübeniz oldu mu acaba?

Ben bir aydir birseyler gelistiriyorum. Jaynivir (canavarin ingilizcesi  :D ) gibi calisiyor!
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.