ISL29023 sensörü hakkında

Başlatan fractal, 18 Ekim 2012, 13:49:40

fractal

parlak metal yüzeylerde kontak temasını engelleyen şeffaf maddeleri temassız algılamak istiyorum.uv sensörlü sistemler var..bende uv sensör ararken
ISL29023 bunu buldum.şimdi ben bu sensörle bu tür yüzeylerde şefaf madde kalıntısı varmı yokmu tespit edebilirmiyim?
bu entegreyi inceledim ama bu ışığı nerden alıyor?yoksa sedece ışık kaynağımıdır anlayamadım.
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

mustafa_cmbz

bu sensör foto diyotun biraz gelişmiş hali anladığım kadarıyla..göz ucuyla baktığım da sanırım mantık şu 100lümende 10mv veriyor 1000lümende işte bilmem kaç mv veriyor gibi düşün...ama bunu digital olarak haberleşerek yapıyorsun digital ısı sensörü olan 18b20 gibi ısıyı digital olarak çıkış veren bir sensör gibi düşün..

ayhani

Alıntı yapılan: fractal - 18 Ekim 2012, 13:49:40
parlak metal yüzeylerde kontak temasını engelleyen şeffaf maddeleri temassız algılamak istiyorum.uv sensörlü sistemler var..bende uv sensör ararken
ISL29023 bunu buldum.şimdi ben bu sensörle bu tür yüzeylerde şefaf madde kalıntısı varmı yokmu tespit edebilirmiyim?
bu entegreyi inceledim ama bu ışığı nerden alıyor?yoksa sedece ışık kaynağımıdır anlayamadım.

kendi içinde adc'si olan gelişmiş bir optik sensörmüş. 16 bit adcsi varmış spi ile 16 bit ışık şiddeti bilgisini mcu'ya gönderiyormuş
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

fractal

sanırım uv ve ir olarakta çalışabiliyor.uv ışık normal ışığa göre frekansı daha yüksek sanırım.ozamanda taşıdığı enerji fazla.uv ile kurutma yapıyorlar.bu algılama sisteminde neden uv ye ihtiyaç var acaba.?metal yüzeyindeki leke şefaf olduğu içinmi?

biirde bu entegrenin resmine bakıyorum ama ışığın girdiği yeri göremedim..direkt entegre yüzeyindenmi alıyor acaba?

Restantum cogniscutur Quantum deligutur

ayhani

Alıntı yapılan: fractal - 18 Ekim 2012, 14:28:38
sanırım uv ve ir olarakta çalışabiliyor.uv ışık normal ışığa göre frekansı daha yüksek sanırım.ozamanda taşıdığı enerji fazla.uv ile kurutma yapıyorlar.bu algılama sisteminde neden uv ye ihtiyaç var acaba.?metal yüzeyindeki leke şefaf olduğu içinmi?

biirde bu entegrenin resmine bakıyorum ama ışığın girdiği yeri göremedim..direkt entegre yüzeyindenmi alıyor acaba?

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Ben buldum galiba. entegrenin kenarlarındaki ledlerden ışık veriliyor cisimden yansıyan ışık ölçülü adc ile dijitale çevrilip spi arayüzü ile mcu'ya gönderiliyor anladığım kadarıyla.  Laptoplarda tabletlerde cep telefonlarında vs kullanılıyormuş.

http://tjworld.net/wiki/Android/Tegra/NotionInk/Adam/HardwareSpecifications
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.