Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

877 VE SINIRI AŞAN KOD

Başlatan Veli B., 15 Ekim 2004, 13:34:32

Veli B.

Bu konuda bilgisi olan var mı?

"Warn YENER.ASM 724:[102] code crosses boundary @800h"

Bana kod sınırını aştığımı söylüyor ama sebebini anlamış değilim.Pbp, 2048 wordü aştığımız da pclatch ile ayarlamalarını kendisi yapamıyor mu ?
Benim bilmediğim bir ayar mı var.MCS kullanıyorum.

mmengi

Aynı sıkıntı fsan nın yapmış olduğu picsms projesinde de oluyor sanırım fsan ın bu konuda bir fikri vardır.Sonuçta derleniyor program fakan bu hatalar çıkıyor.Ama yinede program proteusta çalışıyor.

"Warn PIC-SMS.ASM 593:[102] code crosses boundary @800h"
"Warn PIC-SMS.ASM 1188:[102] code crosses boundary @1000h"

Acaba bu 80h ve 100h mı demek istiyor bank1 ve bank2 nin aşıldığı uyarısımı yapıyor eğer böyleyse pek önemli bişi değil.  :)

Veli B.

İşin ilginci gerçekten çalışması!
80 değil 800h yazıyor.

mmengi

Evet 800 yazdığını bende söylüyorum, acaba 80 mi dedim.  :D
Ben olayı ram ile ilgili olabilir diye düşünmüştüm.Ama 800h ve 1000h, 2048 ve 4096 değerlerine denk geliyor buda sanırım sadece programın 2k ve 4k yı aştığı şeklinde bir uyarı.

cozturk

evet evet Warn uyarı. Dikkat sınıra yaklaşıyorsunuz manasında. Yok hata olsa Error yazardır. :)

axanc

orada yazan hata içinde bulunulan program bank bloğununn aşılmış olduğudur.. yani diyor ki "kardeşim asm felan kullanıyorsan kodlarını ona göre ayarla" vb.. ;)
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

fsan

Alıntı yapılan: "mmengi"Aynı sıkıntı fsan nın yapmış olduğu picsms projesinde de oluyor sanırım fsan ın bu konuda bir fikri vardır.Sonuçta derleniyor program fakan bu hatalar çıkıyor.Ama yinede program proteusta çalışıyor.

"Warn PIC-SMS.ASM 593:[102] code crosses boundary @800h"
"Warn PIC-SMS.ASM 1188:[102] code crosses boundary @1000h"

Acaba bu 80h ve 100h mı demek istiyor bank1 ve bank2 nin aşıldığı uyarısımı yapıyor eğer böyleyse pek önemli bişi değil.  :)

merhaba arkadaslar,
Picbasic pro da o sadece bir Warning (uyari mesaji) hata değil, sanirim ASM ile ilgili önemli bir olay ama picbasic pro da dedigim gibi "COK KOLAY" ;)

mmengi,  
senin bahsettigin SMS olayi proteuste oluyor, yalniz pratikte pic ile telefon arasindaki baglanti ve baudrate ayarlarini pbp de nasil yapacagiz bir fikrin varmi? ayrica bu max232 chipi kullanmadan yapamazmiyiz bu olayi?

mmengi

pratikte deneme yapmadım dostum ama zaten max232 ye gerek kalmayacak ki telefon bağlantısı için, ikiside RS232C.Ben telefonu max ile yaptığım bir data kablosu ile pc ye bağlayıp proteusta çalıştırdım eğer burda çalışıyorsa pratiktede çalışması lazım aradaki max çıkartarak.

DumrulBey

Alıntı yapılan: "axanc"orada yazan hata içinde bulunulan program bank bloğununn aşılmış olduğudur.. yani diyor ki "kardeşim asm felan kullanıyorsan kodlarını ona göre ayarla" vb.. ;)
İşte bu yukarıdaki yorum on (10) numara. Ustam elinizden öperim...:)  Gerçekten çok iyi bir yere temas ettik. Ben kendi adıma çok şey öğrendim. Heyt bea...

Gerçekten de her zaman warning ile error ifadelerini karıştırıyoruz. MPLAB da çok yapar ve insanın midesi bulanır. Halbuki bir uyarıdan ibaret. Ama uyarıdır diye geçmemekte fayda var. Axanc'ın dediği gibi sayfalama (paging) durumlarında eğer yüksek seviyeli dil kullanıyorsanız dikkat etmek lazım. Yoksa program niye çalışmıyor diye kafayı yeriz.

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

Veli B.

Uyarı olduğunun bende farkındayım.Sebebini ise araştırdım ve mantığı sanırım anladım.
Sebebi bazı komutları buna göre seçmemiz için.mesela BRANCH ve BRANCHL(long) gibi;
BRANCH   2k lık bölge içinde çalışırken
BRANCHL tamamında çalışıyor.

oyhan

Selam
Evet Katana bende bu uyarıyı alıyorum 877 için yazdığım bir kodda.
Dediğin gibi BRANCHL kodu ile ilgili özellikleri bende farkettim diğer banklarada geçişi sağlıyor. Şöyle birşey hatırlıyorum. Sanırım farklı 18xxx serisinden olabilir. Banklar arası geçişi işlemci hardware olarak otomatik sağlıyor. YAbancı yada yerli bir kaynakda görmüştüm sanırım belkide 18 serisi işlemcilerin datasheetlerinde de olabilir. Bu konuda bilginiz varmı peki. Bu arada bu uyarıyı alıyorum ama benım kodda çalışıyor..
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR:

teknikelektronikci

üstadlar aynı hatayı bendede bugün verdi işin kötüsü pratikteki çalışmayı etkiledi pic geç çalışmaya başladı bu hatayı gidermek için ne yapmam gerek bende branch komutları filan da yok yardımcı olabilkirseniz sevinirim teşekürler saygılar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

aslan_korhan

Bu olay bendede uzun programlarda oluyor. Denildiği gibi sadece bir uyarı.
Çalışmada bir sorun olmadı şimdi kadar.
Örneğin f877'de 3-4 defa veriyor bu uyarıyı ve sayfa geçişlerini ayarlayın diyor.
Sonuç olarak PBP bunu kendisi yapıyor ama bunun bizimde birşekilde yapabileceğimi sanıyorum. Nasıl olduğunu bilmiyorum.
2.Bank'a geç
3.Bank'a geç gibi birşey yapılıyordur belki...

Yani anlamsız bir uyarı bence.
Benim PIC'ime 4096 komut sığıyorsa ve ben 2500 falan kullandıysam uyarmaya ne gerek var?
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "aslan_korhan"Bu olay bendede uzun programlarda oluyor. Denildiği gibi sadece bir uyarı.
Çalışmada bir sorun olmadı şimdi kadar.
Örneğin f877'de 3-4 defa veriyor bu uyarıyı ve sayfa geçişlerini ayarlayın diyor.
Sonuç olarak PBP bunu kendisi yapıyor ama bunun bizimde birşekilde yapabileceğimi sanıyorum. Nasıl olduğunu bilmiyorum.
2.Bank'a geç
3.Bank'a geç gibi birşey yapılıyordur belki...

Yani anlamsız bir uyarı bence.
Benim PIC'ime 4096 komut sığıyorsa ve ben 2500 falan kullandıysam uyarmaya ne gerek var?

evet hocam gerçekten çok saçma ama bende çalışmayıda etkildei sayılır devre hemen çalışmaya başlamıyor sorunum bu oldu :) ama sonradanb düzeldi anlamış değilim neyse artık madem bir probelm olamz diyorsunuz böyle devam edecez kolay gelsin saygılar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!