pbp de üslü sayılarla işlem

Başlatan erdalozenc, 21 Kasım 2012, 01:25:13

erdalozenc

arkadaşlar pi basic te üslü sayılarla işlem yapamıyormuyuz. yardımcı olursanız sevinirim.
a=2^n+2^(7-n) işlemini yaptırmak istiyorum. teşekkürler

Seckin ALAN

Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

erdalozenc

PORTB=2^A+2^(7-A)   PORT B YE SIRASIYLA 24=(2^4+2^3)-60=(2^5+2^2)-126=(2^6+2^1)-255=(2^7+2^0) SAYILARINI GÖNDERMEK İSTİYORUM. YALNIZ KULLANDIĞIM ^ İFADESİ PBP DE XOR OLARAK BELİRLENMİŞ. BU YÜZDEN İSTEDİĞİM GERÇEKLEŞMİYOR. PORT B YE BAĞLI 8 ADET LED İSTEDİĞİM ŞEKİLDE YANMIYOR.

FOR A=4 TO 7
PORTB=2^A+2^(7-A)
PAUSE 1000
NEXT A

Seckin ALAN

suan mobilim,

Power,pow gibi komutlari olmasi lazim, lise zamaninda picbasic gormustuk hatirliyor gibiyim.Ama ustunden uzun zaman gecti. Eger olmazsa siz bir us alma fonksiyonu yazin. Yada etiket:goto kullaranarak cozun.
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

Mucit23

PBP de üs alma işlemi yok kendin yapmalısın.

Üs sayısı kadar döngü kurup döngü içerisinde tabanı kendisiyle çarparak üs alma işlemini gerçekleştirmiş olursun en basit haliyle

erdalozenc

"LOOKUP A,[0,24,60,126,255,126,60,24,0],PORTB"  komutuyla hallettim. ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.