Flyback Convertor

Başlatan yusufburak, 22 Kasım 2012, 10:36:43

JOKERAS

Selam,
Şemanızda Drain ucuna 2.2k dirençmi bağlı,eğer öyle ise o direnç üzerinden gelecek
akım bobini şişiremez.
Ayrıca kullandığınız Fet'in gate'i source modda kullandığınız için Drain voltajı kadar bir voltaj ile sürmeliniz.
Devrenizdeki Q1 iletime geçtiğinde Drain voltajını duty oranı kadar gate aktaracak,Q2 ise Fet kesime girdiği anda fet'in gate kapasitesini anında boşaltacak.
Onun içindirki Fet'i süren devrenin (Push-Pull) önüne yine transistörlü başka bir yapı kurarak Push-Pull
devrenin ON--->11.3v OFF---> 0v olmasını sağlamalısınız.
"z" üstadın eklediği şemadaki Q1,Q2,R1 yapısını sizin push-pull devrenize eklerseniz sorun olamamsı lazım,diye düşünüyorum.

z

Verdiğim şema ile NMOS u süremezsiniz. İllede sürecem diyorsanız googleda bulduğum bu şemada MOS Drain voltajı 12v ise Q3 ve R1 in 12v ile bağlı olduğu noktayı ayırıp ikinci bir kaynak üzerinden en az 18v ile beslemeniz gerekir. (Katalogdan 2N3904 voltajını kontrol etmek lazım)

PMOS kullanın işiniz basitleşsin. NMOS kullanacaksanız daha komplike Gate sürücü kullanmanız kaçınılmaz olur. Eğer dutyi çok geniş aralıkta gezindirmeyecekseniz gate'i trafo ile de sürebilirsiniz ama uğraşmaya deymez.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yusufburak

:S Abilerim hiç bişe anlamadım :) Ben kendi devremi pratikte kurdum :S hocam çalışması lazım dedi ama bi türlü çalışmadı :s
Ve bu benim bitirme ödevim ne yazık ki :S Bugün malzemeleri alırsam "z" hocamın verdiği devreyi kurcam. Şimdi son karar olarak ? kurayım mı kurmayayım mı :) ?
Veya değişiklik olacaksa hangi devrede nasıl bi değişiklik olucak ?
Öğretici aranıyor :)

z

Bu devreyi kur. Malzemeleri yedekli al. Özellikle de MOS'u.

Güç katı çalıştıktan sonra, yazılımda yapacağın en küçük hatanın cezasını bu MOS çekecek bilesin.

yusufburak

:) peki abi sence frekans ne olmalı ? 50 kHz iyi midir ? şu an 80 kHz

z

Frekansı ayarlı yap ve scop ile gate ucundaki sinyale bak. Frekansı artırmaya başla. Gate sinyalindeki keskin köşeler bozulup  yumuşamaya başladığında frekansı ölç. Bu frekansın altında kal.

Önemli Not: Bu esnada endüktans, diyod, kapasitör hatta yük bile bağlı olacak.
Uyguladığın palsların 1 süresi, 0 olma süresinden çok çok kısa olsun. Aksi takdirde MOS akımı çok artıp MOS'u yakarsın.

yusufburak

O zaman öncelikle sinyal jeneratörünü kullanmam gerekcek :S teşekkürler abi

z

Sİnyal jenaratörüne gerek yok, pic işlemcine küçük bir program yazacaksın sadece.

Bir butona bastıkça frekansı 1Khz adımlarla artıran test yazılımı yapman yeterli.

Sen çıkışta kaç volt elde etmeye çalışacaksın?

yusufburak

10-12 V girip 24'e kadar çıkmak istiyorum :S tabi bide düşürmek lazım 6 V kadar düşürebilir miyim ?

sadogan

Yapmaya çalıştıgınız stepdown converter bunla Vout<Vin olabilir.
Vout<Vin hemde Vout>Vin  boost buck converter yapmak durumundasın.

yusufburak

Benim anlayışım kıt galiba :-S Yapmaya çalıştığım ektedir @z abiminki de önceki msj'larda var zaten... Hangisine göre yorum yaptığınızı söylerseniz daha açıklayıcı olur.

http://www.kmyo.duzce.edu.tr/kmyo/myos/pdf/MYO_OS_3025.pdf

Bunu dikkate alarak başlamıştım ben çalışmaya.

OG

Alıntı yapılan: yusufburak - 25 Ocak 2013, 01:19:23
Benim anlayışım kıt galiba :-S Yapmaya çalıştığım ektedir @z abiminki de önceki msj'larda var zaten... Hangisine göre yorum yaptığınızı söylerseniz daha açıklayıcı olur.

O dosyadaki şemada Q1 ve Q2 pek sağlıklı bir sürücü değil, mosfet de N kanal, source GND de olmaz ve çıkış oradan alınırsa voltaj takipcisi olarak calışır, Gate den giren voltaj source dan 4-5 volt eksiği ile çıkar. Zaten gate 5V , o zaman source den birşey çıkmaz. Source GND ye bağlı olursa bobin vs elemanlar drain ile + voltaj arasında olmalı, bu durumda farklı bir dizayn ortaya çıkar.

Şöyle bir şekilde sürmelisin ama mosfet parasitic diodu da dikkate almalısın.

photo storage

Veya Böyle

photo uploader

Veya böyle

picture sharing

Veya böyle

free image hosting

Artık hangisini kullanacaksan..
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

skara1214

3. şekil  lm2576 nın çıkışının aynısı daha stabil çalışır gibi
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

z

Alıntı yapılan: yusufburak - 25 Ocak 2013, 01:19:23

Senin verdiğin şemadaki güç katı (MOS+Bobin+Diyod vs) ile voltajı istersen artırabilir istersen düşürebilirsin.

Googledan bulup verdiğim devrede, bobin katını değiştireceksin senin devredeki yapıyı kuracaksın.

yusufburak

z abi devre uygun mu ?

og hocam bu da sizin dediğiniz ? ikisini de yapcam da uygun mudur ?