Ledli Otomobil Stop -Sinyal Lambası

Başlatan TA7R, 28 Kasım 2012, 19:15:34

TA7R

Merhaba , aracımın (Defender) stop,sinyal ve geri vites lambalarını lede dönüştürmek istiyorum . Power led değil de normal 5mm ledlerin bu işi görebileceğini rahatlıkla görünür olabileceğini düşünüyorum , doğru mu ?  Her bir stop için 8-10 adet ledi nasıl bağlamam gerektiği , akım sınırlaması gerekip gerekmediği konusunda bilgi rica ediyorum. Selam ve saygılarla ...

sadogan

Kırmızı led 2volt sarı led 2.1 volt
5adet seri bağlarsanız kırmızı 10 volt sarı 10.5 volt yapar.
Araç akusu şarj esnasında 13.8 volt oluyor
led akımı 10ma  kırmızı için 390 ohm sarı icin 330 ohm direnc seri bağlarsak olur.
bu 5 li seri guruptan 2 adet yapılıp bunlarda paralel yapılınca 10 lu lediniz hazır.
Kolay gelsin

erhanzeynel

Görünürlük kullandığınız lede göre değişir. Mümkünse kullanacağınız ledlerin datasheetlerini inceleyip lümen değerlerine bakınız.
Benim mobilette kullandığım 30 ledli stop farı fazlasıyla! görünürdü.

Her ledin parlaklığı, doğal olarak iletim akımı ve gerilimi aynı değil.

Ledlerinizin üzerine düşen gerilim ve iletim akımına göre direnç hesaplayıp bağlamanız gerekir.
Örneğin 2.2V 100mA değerindeki led için; Giriş gerilimini 12V kabul edersek;

12/2.2V = 5,45 ise 5 adet ledi seri bağlayacağız.
5 * 2,2V = 11V ledlerin üzerine düşecek.
12V - 11V = 1V direncin üzerine düşecek.

Peki ne olaki bu direncimiz, üzerinden 100mA akım akarken 1V u üzerinde tutsun?

R=U/I = 1/0,1 = 10 OHM direncimizi bulduk.

Demekki bağlantımız, 5 adet seri bağlı led ve ledlere seri 10 ohmdan oluşuyor. Bu seriden dilediğimiz kadar pararlel bağlayarak 5 in katları olacak şekilde stop veya sinyal farlarımızı yapabiliriz.

Tabi bu hesaplar sizin ledlerinizin gerilim ve akımına göre değişecektir. yeniden hesaplamanız lazım.

Tasarım gereği yukarıda yapılan optimum hesabı kullanamadığınızda;
Örneğin 7 led kullanmanız gerektiğinde bir adet 5 li gurup kullanıp kalan 2 si için baştan hesap yapmak gerekir. Bu defre yukarıdaki hesapta 5 yerine 2 yazmalıyız. Daha büyük bir direnç değeri çıkacaktır.

Böylelikle dilediğimiz sayıdaki led gurubunu kendimiz yapabiliriz.
Kolay gelsin.

pisayisi

Bence 8 - 10 adet 5mm led yeterli gelmez, deneyin 100 metre uzaktan gece vakti bir gözlemleyin aradaki farkı. Piyasada 5050 smd kılıfa sahip 18 adet led den oluşan stop lambaları gözönüne alarak bir tasarım yapılabilir. Sizin düşündüğünüz ile bunun arasında en az 4 - 5  kat aydınlanma farkı var...
Murat

TA7R

Kıymetli bilgileri paylaşan arkadaşlara çok teşekkür ederim , son bir şey daha sorayım bunlara dirençten başka akım sınırlaması gerekmez mi ?

erhanzeynel

Ledlerinizin bozulma gerlilimini ölçüp, devrenizin bu gerilime maruz kalma ihtimali olup olmadığı değerlendirilmeli. Marş sırasındaki dalgalanmalarda belki çok kısa süreli oluşabilir ama pek da ihtimal vermiyorum.

TA7R

Erhan bey teşekkür ederim , marş çalıştırırken eski şöförler parkları kapatır zaten :-)

ankyra

TA7R

@ankyra ,Teşekkür ederim , ben de gerek ebayden gerek dx.com dan çok araştırdım hatta getirttim de ama ölçüler tutmadı stopun içine sığmadılar uygununa rastlamadım var orijinali tanesi 75 tl.  A
Arkadaşlar sağolsun yukarıdaki bilgilerden yararlanıp oturup baskı devre çizip stopları kendim yaptım , harika oldular , orijinalinden daha fazla led vs..
Bir de şu ütüleme işi olmasa ...

erhanzeynel

Elinize sağlık diyelim de böyle kuru kuruya olmuyor, kamuoyu resim bekler, foto bekler, 73 ler.

TA7R

Erhan bey teşekkür ederim , malum bu foruma resim eklemek ölüm , başka bir sitede Mehmet T. niki ile ekledim resimleri ordan bakabilirsiniz.  Fotograf çekerken 2a adaptör yetmedi ledlerin bir kısmı yanmadı atelyede 30A ile sorun yoktu . Tek sorun 2 led de  hesapladım 100 om direnç 270 taktım çok parlak 1k taktım çok sönük , 680 ohm taktım yine diğerlerinden daha parlak yanıyorlar. Yukarıda arkadaşın anlattığı hesabı tam olarak anlayamadım sanırım. Selamlar ...
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=87219.140

isikyasar

Merhaba arkadaşlar elimde bir şema var. Bu devrenin çalışması hakkında yorumlarınızı bekliyorum. Arabaya led stop lambası için yapacağım.

isikyasar

pisayisi

Solda yeralan 555 li devre duty oranı değişen bir pwm işareti oluşturmakta, bu işaretle q1 transistoru sürülerek ledlerin aydınlanması potans ile değiştirilmekte. Pedal anahtarı üzerinden 555 beslenerek q1 i iletime geçirilmesi sağlanmakta. Bu tip ledlerle pwm uygulamanın mantığı pek yok hele görünmesi gereken stop lampa gibi bir uygulamada düşük güçlü ledlerin düşük pwm oranlarında çalıştırılması fuzuli meşgaleden başka birşey değil. 4 adet 5mm lik led ile stop lamba yapmanın ve bunu görünür kılmanın bir mantığı yok. 1w lık 3 adet power led uygun reflaktör sistemle kullanıldığında uygun bir çözüm olabilir. Düşük güçte ledler işinize yarayacaksa hiç sadece önbölücü direnç q1 transistörü ve switchler sayesinde  akü üzerinden ledleri besleyebilirsiniz...
Murat

isikyasar

elimde ledli stop lambaları mevcut. içindeki devresi bozuldu. 4 adet led seri olarak bağlı. sağlamken ölçmüştüm. Park halindeyken ledlere 8.30 volt geliyor. Frene basıldığında 9.40 volt geliyor. devresi bozulduğu için yeniden devre yapmak istiyorum.